خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

راه‌های افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، یکی از ویژگی‌هایی است که افراد موفق از آن برخوردار هستند، پر واضح است که آنها به خود و آنچه که انجام می دهند ایمان دارند. بهتر است بدانید موفقیت آنها سبب افزایش اعتماد به نفس‌شان نشده؛ بلکه روحیه خودباوری این افراد، آنها را به سمت موفقیت سوق داده است. در این مقاله می‌خواهیم برای افزایش اعتماد به نفس چند راهکار مهم و تاثیرگذار ارائه دهیم، چنانچه خواهان تقویت اعتماد به نفس در خودتان هستید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

اعتماد به نفس چیست؟ 

قبل از شمردن راه‌‌های افزایش اعتماد به نفس، بهتر است تعریف درستی از آن داشته باشیم. تعاریف متعددی برای اعتماد به نفس ارائه شده است اما تعریفی که ما برای اعتماد به نفس داریم این است که “نسبت به توانایی و مهارت‌‌های خود، باورهای ذهنی درستی داشته باشیم.” یعنی باور کنیم که توانایی و مهارت‌های لازم برای انجام کارها را داریم.

ممکن است فردی هنگام رانندگی اعتماد به نفس بالایی داشته باشد، اما همان شخص وقتی می‌خواهد در جمعی صحبت کند، دچار استرس و اضطراب می‌شود. بنابراین امکان دارد که در زمینه‌ای اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم و در زمینه‌ای دیگر دقیقاً برعکس آن عمل کنیم.

ویژگی‌های افراد با اعتماد به نفس پایین

افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند، یک سری ویژگی‌ها و علائم مشترک دارند که باعث می‌شوند به این حال و روز بیفتند. برخی از این نشانه‌ها عبارتند از:

 • گوشه گیر هستند و از جمع دوری می‌کنند.
 • آرام همراه با ترس حرف می‌‌زنند.
 • از انتقاد کردن می‌‌هراسند.
 • ترس از انجام دادن کارها را دارند.
 • خود را با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، مقایسه می‌کنند.

ویژگی‌های افراد با اعتماد به نفس بالا

افرادی که خود را باور دارند و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، این ویژگی‌ها را دارند:

 • به خود مطمئن هستند.
 • ریسک پذیرند.
 • در زمان حال زندگی می‌کنند.
 • به دنبال یادگیری مطالب جدید هستند.
 • از دیگران به خوبی تعریف می‌کنند.
 • فردی کاریزماتیک هستند.

راه‌های افزایش اعتماد به نفس

راه‌های افزایش اعتماد به نفس

احتمالاً اکنون برای افزایش اعتماد به نفس خودتان بیشتر از همیشه انرژی و انگیزه دارید و می‌خواهید هرچه سریع‌تر این مهارت را در وجود خودتان افزایش دهید. بنابراین بهتر است با راه‌های افزایش اعتماد به نفس آشنا شوید.

1. باور داشته باشید که می‌توانید

اولین و مهم ترین مسیر از راه های افزایش اعتماد به نفس این است که خودتان را باور کنید. یعنی بپذیرید که شما هم می‌توانید تبدیل به یک فرد با اعتماد به نفس شوید. آقای هنری فورد هم در این رابطه جمله ای می‌گوید: “چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست.” بنابراین با خودتان کنار بیایید که می‌توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، سپس خواهید دید که برای تقویت اعتماد به نفس چه قدرت بالایی در وجودتان ایجاد می‌شود.

2. مطمئن و با صلابت صحبت کنید

مهم‌ترین شاخصه‌ای که افراد با اعتماد به نفس دارند، نوع صحبت کردنشان است. همه افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، با صدای رسا و محکم صحبت می‌کنند تا حرف‌هایشان بیشتر به دل مخاطب بنشیند. علاوه بر این، مطمئن هم صحبت می‌کنند. یعنی وقتی می‌خواهند مطلبی را به دیگران انتقال دهند، طوری با آنها صحبت می‌کنند که خیالشان بابت آن مطلب راحت شود. می‌توان گفت این ویژگی افراد با اعتماد به نفس، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آنان در مقابله با دیگران است و به نوعی، راز موفقیت آنان هم همین می‌باشد.

3. زبان بدن خود را تقویت کنید

سومین راه افزایش اعتماد به نفس تقویت زبان بدن است. از آنجا که ظاهر ما همیشه در دید دیگران است، می‌تواند ما را فردی با اعتماد به نفس یا خجالتی نشان دهد. افرادی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند، سر و چانه بالایی دارند، راست می‌ایستند، با دیگران ارتباط چشمی خوبی برقرار می‌کنند و از دستان خود به خوبی استفاده می‌کنند. همین کارها، باعث می‌شود توسط دیگران با اعتماد به نفس دیده شوند.

4. درست لباس بپوشید

از دیگر دلایلی که ما را با اعتماد به نفس نشان می‌دهد، خوش‌لباسی است. ناکنون دقت کرده‌اید وقتی لباسی را می‌پوشیم که چندان باب میلمان نیست و آن را دوست نداریم، چقدر حس بدی بهمان دست می‌دهد؟ اما در مقابل زمان‌هایی که با لباس‌های جذاب و شیک در مقابل دیگران ظاهر می‌شویم اعتماد به نفس فوق العاده بالایی داریم!

راه‌های افزایش اعتماد به نفس

5. مثبت نگر باشید

افراد با اعتماد به نفس، مثبت نگر هم هستند و اجازه نمی‌دهند افکار منفی وارد ذهن آنها شود. آنها حتی در بدترین شرایط هم سعی می‌کنند تا نکته‌ای مثبت از آن شرایط بیرون بکشند. این ویژگی به آنها کمک می‌کند تا هم حال بهتری نسبت به دیگران داشته باشند و هم با کوچک‌ترین مسائل ناراحت و یا عصبانی نشوند.

6. همیشه در حال یادگیری باشید

یکی دیگر از راه‌های مهم افزایش اعتماد به نفس یادگیری و اهل آموزش بودن می باشد. وقتی وارد جمعی می‌شوید که هرکس دارد درباره یک چیز صحبت می‌کند و شما هیچ اطلاعاتی درباره آن موضوعات ندارید، چه حسی بهتان دست می‌دهد؟ آیا احساس سرخوردگی نمی‌کنید؟ اما زمانی که در زمینه‌های مختلف اطلاعات داشته باشید، می‌توانید اظهار نظر کنید، در این صورت مسلماً احساس خودباوری عجیبی در ذهن‌‌تان ایجاد می‌شود که خود این حس، برای افزایش اعتماد به نفس کافی می‌باشد. پس تا می‌توانید در مورد موضوعات مختلف اطلاعات خود را افزایش دهید.

7. خودزنی نکنید

هفتمین راه افزایش اعتماد به نفس مربوط به دست کم نگرفتن خودتان می‌باشد. افراد بسیار زیادی وجود دارند که درجه و مقام خودشان را بسیار پایین می‌پندارند و فکر می‌کنند اصلاً خوب نیستند! مثلاً زمانی که یک فرد با اعتماد به نفس پایین می‌خواهد سخنرانی کند، مدام می‌گوید ببخشید من کمی استرس دارم، یا این که اصلاً نمی‌توانم خوب صحبت کنم، یا حرف‌هایی که می‌خواهم بزنم شاید خیلی برایتان مفید نباشد. یا در مواقعی دیگر می‌گوید که لباسم اصلاً خوب نیست، من نوشتن بلد نیستم، عرضه هیچ کاری را ندارم و…

این کار‌ باعث می‌شود که حس اعتماد به نفس در وجود شما مدام کمتر و کمتر شود، طوری‌که نتوانید آن را تقویت کنید. پس به هیچ وجه خودتان را نکوبید و به قول معروف خود زنی نکنید!

8. فقط خودتان باشید

برای اینکه اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید لازم نیست کار خاصی بکنید همین که خودتان باشید کافیست و کفایت می‌کند. گاهی اوقات افراد فکر می‌کنند که باید همه را از خود راضی نگه دارند! اصلاً مگر همچین چیزی ممکن است؟ شما هر کاری هم که بکنید بالأخره یک عده پیدا می‌شوند که از شما ناراضی باشند. پس سعی کنید کار خودتان را انجام دهید و برای رضایت دیگران کار نکنید.

زمانی که فقط به دیگران توجه کنید، احساس خواهید کرد که از خودتان هیچ قدرتی ندارید و مدام درگیر دیگران هستید و این حس، اعتماد به نفس شما را به شدت کاهش می‌دهد. اما وقتی کار خود را انجام دهید و تمام قدرت را در اختیار خودتان بگیرید، اعتماد به نفس و خودباوری عجیبی درون شما پدیدار خواهد شد.

راه‌های افزایش اعتماد به نفس

9. ورزش کردن را جدی بگیرید

اگر هر روز ورزش کنید و در آن مداومت داشته باشید، از دو جهت اعتماد به نفس در شما تقویت خواهد شد. اول این که خود ورزش، نیروی اراده و پشتکار و اعتماد به نفس را خود به خود تقویت می‌کند و دوم اینکه اگر هر روز مرتباً ورزش کنید، به این باور می‌رسید که به طور ثابت می‌توانید کاری را انجام دهید. در نتیجه این حس به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید. به همین راحتی!

10. از منفی باف‌ها فرار کنید

یک سری افراد منفی باف هستند که مدام می‌گویند تو نمی‌توانی، موفق نمی‌شوی، بلد نیستی و جملاتی از این نظیر. حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید، حرف‌های آنها روی شما تأثیر زیادی خواهد گذاشت و در نهایت به نابودی اعتماد به نفس شما ختم خواهد شد. پس تا می‌توانید از این دسته از افراد فرار کنید و نگذارید با گفتن این جملات، اعتماد به نفس شما را از بین ببرند.

11. به موفقیت‌های قبلی خود فکر کنید

یازدهمین راه از راه‌های افزایش اعتماد به نفس مربوط به گذشته و موفقیت‌های شما می‌باشد. برای این کار بهتر است موفقیت‌های قبلی خود را برای خودتان یادآوری کنید. حتی اگر این موفقیت‌ها خیلی کوچک باشند. این کار به شما یادآوری می‌کند که می‌توانید باز هم به موفقیت برسید و به آن اتفاقات خوبی که قبلاً برایتان افتاده دست یابید. حتی می‌توانید بهتر از آن شوید. اصلاً اگر توانایی نداشتید که قبلاً موفق نمی‌شدید!

12. منطقه امن ذهنی خود را فراموش کنید

برای افزایش اعتماد به نفس باید شما کمی هم ریسک کنید البته ریسک مثبت. همه ما یک منطقه امن ذهنی داریم که مغزمان دوست ندارد از آن خارج شویم. می‌دانید این منطقه چیست؟ شما هر کاری که انجام می‌دهید در این منطقه ثبت می‌شود و کم کم به آن عادت می‌کنید تا انجام آن کار برایتان راحت تر شود. تا اینجای کار اتفاقاً این منطقه نه تنها چیز بدی نیست، بلکه به شدت در انجام کارها کمکمان می‌کند!

اما مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که می‌خواهیم کار جدیدی را انجام دهیم. در این زمان ذهن ما به سرعت واکنش نشان می‌دهد و نمی‌گذارد آن کار جدید را انجام دهیم. چون برایش سخت است و به شما فشار زیادی وارد می‌کند. در نتیجه تمام تلاش خود را می‌کند تا از آن کار منصرف‌مان کند. حال اگر شما بتوانید کاری کنید که از این منطقه خارج شوید و کارتان را انجام دهید، می‌توانید به موفقیت برسید. در نتیجه اعتماد به نفس‌تان هم افزایش پیدا خواهد کرد اما اگر نتوانید، باید قید موفقیت را بزنید.

راه‌های افزایش اعتماد به نفس

13. نه گفتن را یاد بگیرید

در برابر خواسته دیگران نه بگویید، البته خواسته‌هایی که جلوی موفقیت شما را می‌گیرند. نه گفتن به شما این قدرت را می‌دهد که بتوانید نسبت به خواسته های دیگران با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر شوید و خودتان را مهم تر از دیگران بدانید. در واقع فقط افراد با اعتماد به نفس می‌توانند به خوبی نه بگویند. پس اگر می‌خواهید اعتماد به نفس‌تان بالا رود، نه گفتن را یاد بگیرید.

14. موفقیتی را که می‌خواهید به آن برسید تجسم کنید

چهاردهمین راه از راه‌های افزایش اعتماد به نفس تجسم کردن است. به نظر می‌رسد “تجسم کردن‌” به شکل دادن و مشاهده‌ یک تصویر در ذهن اشاره دارد. بسیاری از آدم‌ها تجربه‌ مشاهده‌ تصویری را دارند که در ذهن‌شان خلق کرده‌اند. نکته‌ مهم درباره تجسم این است که باید افکاری واضح، مفصل و روشن درباره‌ اهداف خود داشته باشید. به این ترتیب، مهم نیست آیا تصاویر را به نظر مشاهده کنید یا فقط آن‌ را به طور روشن در ذهن‌تان تعریف کنید. بنابراین اگر خواهان بدست آوردن چیزی در زندگی خود هستید، و یا می‌خواهید به شخصیت به خصوصی تبدیل شوید، قطعاً باید ابتدا آن را در ذهن خود تجسم و تصور کنید.

 15. اعتماد به نفس را به چرخه‌ای ثابت تبدیل کنید

راهکار پایانی ما در افزایش اعتماد به نفس مربوط به عادت کردن شما می‌باشد اگر این تکنیک‌ها را به طور کامل انجام دهید، قطعاً اعتماد به نفس بالایی خواهید داشت. اما باید حواستان باشد که بعد از این که اعتماد به نفس بالایی پیدا کردید، این تکنیک‌ها را رها نکنید و باز هم به تکرار آن‌ها ادامه دهید، وگرنه ممکن است دوباره به حالت قبلی بازگردید.

دسته‌بندی‌ها: ارتباطی مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *