خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

راه‌های ارتباط صحیح با همسر

راه‌های ارتباط صحیح با همسر زمانی که یک رابطه زناشویی شکل می‌گیرد یک امر مهم برای زن و مرد تلقی می‌شود. زن و مرد موظفند اصول و قواعد رفتار با همسرشان را به خوبی فرا بگیرند. در واقع می‌توان گفت یکی از اصول مهم ازدواج ارتباط صحیح با همسر است، عدم توانایی در برقراری یک رابطه سالم شروع بیشتر مشکلات زناشویی می‌باشد. هر چه ارتباط بین زوجین قوی‌تر و صحیح‌تر باشد، محیط زندگی سالم‌تر و خالی از تنش‌های روانی خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم به 16 راه ارتباطی صحیح با همسر و 5 کار اشتباهی که نباید در رابطه مرتکب شوید، بپردازیم، پس برای برقراری یک رابطه صحیح با همسر خود تا پایان همراه ما باشید.

5 کار اشتباه در برقراری ارتباط با همسر

  1.  سکوت کردن، رفتار سرد و اجتناب از حرف زدن یکی از بزرگترین اشتباهات در روابط زناشویی می‌باشد.
  2. عدم تلاش برای درک کردن همدیگر و نگاه تک بعدی به احساسات و عواطف خود مشکلاتی بزرگی را در رابطه زناشویی به وجود می‌آورد.
  3. حدس و گمان‌های ساختگی موجب ایجاد دعوا، رنجش و گاهاً قضاوت‌های نابجا بین زوجین می‌شود.
  4. یکی از کارهای اشتباهی که موجب بروز مشکلات فراوان بین زوجین می‌شود قضاوت و پیش داوری قبل از دانستن احساسات همسر می‌باشد.
  5. در مواقع صحبت کردن با همسرتان اگر بیشتر از یک شنونده، گوینده خوبی باشید، بدانید که اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید.

راه‌های ارتباط صحیح با همسر

16 کار درست در برقراری ارتباط با همسر

1. روز خود را عاشقانه شروع کنید

بهتر است قبل از شروع روزتان زمان کوتاهی را با همسرتان بگذرانید، درباره برنامه هایتان صحبت کنید، باهم صحبانه بخورید و همدیگر را در آغوش بگیرید. این ترفند به شما کمک می‌کند تا انرژی کافی برای روز خود را دریافت کنید و همسرتان نیز احساس بهتری داشته باشد.

2. برنامه‌های دو نفره بیشتری را برای خودتان داشته باشید

باتوجه به علایق مشترکی که دارید، حتماً برای بیشتر با هم بودن برنامه ریزی کنید و خوش گذرانی با همسر خود را یکی از اولویت‌های زندگی قرار دهید. برنامه‌های دو نفره باعث ایجاد پیوند قوی‌تر بین شما می‌‌شود، در نتیجه شناخت شما از همسرتان بیشتر خواهد شد.

3. ابراز علاقه را فراموش نکنید

برای ابراز علاقه به همسرتان روشی غیر کلامی و غیر مستقیم پیدا کنید. ابراز محبت‌های ناگهانی در نشان دادن عشق شما به همسرتان تاثیر چشمگیری دارد. همچنین زمانی که مشغول کارتان هستید، یک پیغام عاشقانه به همسرتان می‌تواند موجب ایجاد احساسات قوی و رابطه مستحکم بین شما شود، در نتیجه این کار همسرتان از زندگی با شما احساس رضایت بیشتری خواهد کرد.

4. احساس اطمینان و اعتماد ایجاد کنید

با اعتماد کردن به طرف مقابل، این احساس مثبت را به او منتقل کنید. زمانی که احساس کنیم اعتماد کسی را از دست داده‌ایم، رابطه‌ به سرعت دچار لغزش می‌شود. پس به همسرتان نشان دهید که به او، وفاداریش و توانایی‌هایش اعتماد کامل دارید.

5. در مشکلات کنار هم باشید

حمایت و در کنار همسرتان بودن را یاد بگیرید، بدون این که احساس کنید وظیفه شماست وارد قضیه شده و مشکل را حل کنید یا به همسرتان بگویید چه کند. با همسر خود همدلی کنید و سعی کنید با او هم قدم  و همراه شوید و او را درک کنید.

6. انتظارات خود را با شیوه صحیح بیان کنید

برای برقراری ارتباط صحیح با همسر خود سعی کنید احساسات خود را با محبت و به طور سازنده بیان کنید. اگر نمی‌خواهید به احساسات همسرتان آسیب برسانید، با عصبانیت و آزردگی خاطر در مورد احساسات خود صحبت نکنید. به مرور زمان احساسات ناسالم مانند حسادت و رنجش رابطه شما را سمی می‌کنند.

7. رفتارهای حق به جانب را کنار بگذارید

نباید فکر کنید که همیشه راهِ شما صحیح‌ترین راه است. به کسب تجربیات جدید و انجام فعالیت‌های جدیدی که همسرتان پیشنهاد می‌‌دهد، حتماً اشتیاق نشان دهید.

8. صحبت کردن در اختلافات را یاد بگیرید

اختلاف نظر در ارتباط زناشویی یک امر طبیعی محسوب می‌شود. در یک بازی بگومگو و مجادله گیر نیفتید و بدون هیچ راه حل عملی، بحث را تمام کنید. راه حل این مشکل، بررسی اختلاف نظرها به شکل مثبت و سازنده می‌باشد. هرگز رابطه را تهدید نکنید. به هیچ وجه صفات ناشایست به یکدیگر ندهید و یکدیگر را تحقیر نکنید. قبل از خواب مشکل را بررسی کرده یا توافق کنید که با یکدیگر مخالف باشید. همچنین زمان مناسب صحبت کردن با همسرتان را پیدا کنید. اگر همسرتان روز خوبی نداشته با او بحث و جدل نکنید و صحبت خود را به زمان دیگر موکول کنید.

راه‌های ارتباط صحیح با همسر

9. رفتارهای کینه توزانه را کنار بگذارید

اگر در یک رابطه بلندمدت از هر رفتار همسر خود، سریع کینه به دل بگیرید و اختلافات گذشته را مدام مرور کنید، هرگز نمی‌توانید رابطه سالم و عاشقانه‌ای را تجربه کنید. قبول کنید که شما و همسرتان دارید در هر لحظه به بهترین نحو عمل می‌کنید، سعی کنید از اشتباهاه خود درس بگیرید، و از آنها به عنوان عامل محرکی برای بهبود رابطه استفاده کنید، نه تخریب آن.

10. صداقت و تدبیر را فراموش نکنید

با همسرتان صداقت داشته باشید و هرگز در زندگی مشترک پنهان کاری در پیش نگیرید. دیدگاه و احساس واقعی خود را بیان کنید اما این کار را با مهربانی و در نظر گرفتن احساسات شخصی که دوستش دارید انجام دهید. همچنین به وعده‌ها و قول‌ و قرارهای خود پایبند باشید تا اعتماد همسرتان را از دست ندهید.

11. همسرتان اولویت اول زندگی‌تان باشد

گاهی روابط شما با خانواده یا دوستانتان می‌تواند به همسرتان این پیغام را برساند که اولویت زندگی شما نیست. بنابراین به همسر خود اطمینان دهید اولویت اول زندگی شما است.

12. استرس و تنش های روانی خود را کنترل کنید

زوج‌های سالم باید استرس خود برای نزدیک‌تر شدن به هم و تکیه کردن به همدیگر را کنترل نمایند، سعی کنید درباره این احساسات با همسرتان صحبت کنید تا همدلی و هم‌فکری بین شما بیشتر شود.

13. تکنولوژی و فضای مجازی را کنار بگذارید

خیلی از ما وقت خود را در دنیای مجازی پر هرج‌ومرج تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی تلف می‌کنیم، بدون اینکه وقتی برای صمیمی‌تر کردن رابطه با همسرمان بگذاریم. پس بهتر است تلفن‌هایتان را خاموش کنید، تلویزیون را از برق بکشید و سعی کنید برای همسرتان وقت بگذارید.

14. خودخواهی را کنار بگذارید

زمانی که شما پذیرفته‌اید تا وارد ارتباط با کسی شوید یعنی باید گاهی از تمایلات وخواسته های خود چشم بپوشید. خودخواهی در رابطه زناشویی بسیار آسیب‌زننده و خسته کننده خواهد شد.

15. غرور را کنار بگذارید

یکی از رفتارهای آسیب زننده به ارتباطات میان زن و شوهر، غرور بیجا در مقابل همسر است. گاهی لازم است شما پیشقدم شوید، صحبت کنید و یا معذرت خواهی کنید. فراموش نکنید که غرور مانع از ایجاد رفتارهای صمیمی و رفع مشکلات شما خواهد شد.

16. عشق بازی را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهید

اکسی‌توسین بعد از هر نوازش، آغوش کشیدن، بوسه و عشق بازی ترشح می‌شود. این هورمون باعث می‌شود پیوند زوجین و صمیمت میان آن‌ها بیشتر شود. بنابراین لازم است عشق بازی را جزئی از برنامه خود قرار دهید تا با تکرار آن اکسی‌توسین و در نهایت احساس رضایت بیشتر میان شما ایجاد شود.

دسته‌بندی‌ها: ارتباطی مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *