خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

14 سوال برتر در مورد درمان با نوروفیدبک

مقدمه:

نوروفیدبک چیست؟عملکرد آن چقدر کارآمد است؟ همانطور که می دانید هر بیمار ویژگی های منحصر به فردی دارد. یادگیری بیشتر در مورد نحوه عملکرد نوروفیدبک و کارهایی که می تواند برای شما انجام دهد، به شما کمک می کند تا تصمیمی آگاهانه در مورد این فرآیند بگیرید. ما در کلینیک نیاوران هر روز از بیماران و مراجعه کنندگان سوالات زیادی را می شنویم. در همین راستا تصمیم گرفتیم  متداول ترین سؤالات را به همراه پاسخ آنها جمع آوری و بررسی کنیم.. امیدواریم این جزئیات به شما کمک کند تا در مورد نحوه عملکرد نوروفیدبک بیشتر بدانید. در نهایت آماده پاسخگویی به سوالات یا نگرانی های خود باشید.با ما همراه باشید.

1. نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک، EEG بیوفیدبک یا نوروتراپی نیز نامیده می شود. از فناوری برای شناسایی الگوها و بی نظمی های درون مغز استفاده می کند. هنگامی که یک الگو یا مشکل شناسایی می شود، ممکن است اغلب با استفاده از نشانه های صوتی و تصویری برای تغییر الگوهای زمان بندی و فعال سازی در مغز، اصلاح شود. نوروفیدبک هیچ شرایطی را هدف قرار نمی دهد. اما در عوض به آرامی مغز شما را به محدوده طبیعی هدایت می کند. نوروفیدبک به مغز شما اجازه می دهد به الگوی سالم تری بازگردد.

با گذشت زمان، این فرآیند یافتن و اصلاح بی‌نظمی‌ها می‌تواند به کاهش مشکلات مرتبط با شرایط مختلف کمک کند. در نتیجه بدون دارو یا مداخله شیمیایی تسکین می‌یابد. نوروفیدبک چیز جدیدی نیست. برای چندین دهه برای کمک به بیماران با طیف گسترده ای از تشخیص ها و مسائل استفاده شده است. نوروفیدبک همچنان به بهبود و تکامل ادامه می دهد.

سوالات رایج در مورد نوروفیدبک

2. نوروفیدبک به چه شرایطی کمک می کند؟

نوروفیدبک برای بازگرداندن مغز به الگوی سالم تر استفاده می شود . برای بیمارانی که از اضطراب، افسردگی، OCD، ADD، ADHD، سکته مغزی، وزوز گوش، از دست دادن حافظه، بی خوابی و غیره رنج می برند، تسکین می دهد. علاوه بر این شرایط، نوروفیدبک اخیراً به عنوان درمانی برای آسیب‌های مغزی تروماتیک (از جمله ضربه مغزی) و اوتیسم سرفصل‌های خبری شده است. همچنین برای بهبود عملکرد، افزایش تمرکز و دستیابی به نتایج دلخواه استفاده می شود. ورزشکاران، دانش پژوهان و سایر متخصصان در رشته های خود از نوروفیدبک به عنوان راهی برای بهینه سازی مغز خود استفاده می کنند. بنابراین ممکن است به بهترین عملکرد دست یابند.

3. آیا نوروفیدبک به من کمک خواهد کرد؟

نوروفیدبک با بسیاری از اختلالات، به ویژه اضطراب، افسردگی، ADHD ، ADD و… میزان موفقیت قابل توجهی نسبت به سایر اختلالات دارد. کلینیک نیاوران به بزرگسالان و کودکان (بالای شش سال) کمک می کند تا با بسیاری از شرایط عدم تعادل مغزی سر و کار داشته باشند. بهترین راه برای تعیین اینکه آیا نوروفیدبک به شما کمک می کند یا خیر، مشاوره با پزشک است.

شما می توانید در مورد آنچه تجربه کرده اید صحبت کنید.می توانید یاد بگیرید که چگونه این فرآیند ممکن است به شما کمک کند. از آنجایی که هر بیمار منحصر به فرد است، پزشک ممکن است یک اسکن مغزی اولیه را توصیه کند. تا تعیین کند که آیا این برنامه مفید به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید. علائم شما را از بین ببرد یا به شدت کاهش دهد. به شما کمک کند به زندگی مورد علاقه خود بازگردید !

این اسکن نقشه ای از مغز شما تولید می کند که نشان می دهد آیا الگوهای امواج مغزی نامنظم وجود دارد یا خیر.  و به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا نوروفیدبک بهترین گزینه برای شما است یا خیر. علاوه بر این، ممکن است یک برنامه غذایی برای شرایط شما توصیه شود تا بهبودی را به زندگی ای که می خواهید به آن بازگردید تسریع کند.

4. نقشه مغزی چیست؟

نقشه مغزی که نتایج اسکن مغز را نشان می دهد برای تعیین و ارزیابی وضعیت فعلی مغز شما استفاده می شود. هر گونه الگوی امواج مغزی که ممکن است برای شما دردسر ایجاد کند را آشکار می کند. در طول اسکن مغز، یک کلاه مناسب روی سر شما قرار می گیرد. حسگرهای داخلی به فعالیت الکتریکی مغز شما گوش می دهند، نظارت می کنند و اندازه گیری می کنند.

اسکن بدون درد، بدون استرس است و حدود نیم ساعت طول می کشد. اسکن مغز اولین مرحله در فرآیند نوروفیدبک است و برای ارزیابی وضعیت فعلی شما با اندازه گیری پنج نوع مجزا از امواج مغزی استفاده می شود. هنگامی که اسکن کامل شد، پزشک با دسترسی به جزئیات مربوط به هر یک از انواع متمایز امواج مغزی، از جمله امواج مغزی که تعادل ندارند، اسکن را بررسی می کند و درمان را برای نتایج مطلوب، هدف قرار می دهد.

نقشه مغزی چیست

5. آیا نوروفیدبک بر شخصیت من تأثیر می گذارد؟

نوروفیدبک شخصیت شما را تغییر نمی‌دهد. به سادگی مغز شما را آموزش می‌دهد تا به طور مؤثرتری کار کند و تعادل ذهنی و خلق و خوی شما را افزایش دهد. اکثر مردم پس از شروع نوروفیدبک احساس آرامش، استرس کمتر و تمرکزبیشتر می کنند، اما این روند شخصیت، باورها یا حافظه شما را تغییر نمی دهد.

6. از یک جلسه معمولی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

شما با یک ارزیابی اولیه و تجزیه و تحلیل شروع می کنید. تا تعیین کنید نوروفیدبک چگونه می تواند به بهترین شکل به شما کمک کند. در مرحله بعد، نوروتراپیست شما پروتکلی را طراحی می کند که به طور موثر نگرانی ها و علائم شما را هدف قرار می دهد. هنگامی که یک برنامه درمانی داشته باشید، هفته ای دو بار برای جلسات نوروفیدبک 30 دقیقه ای به مرکز درمان مراجعه خواهید کرد.
در طول جلسات خود، آرام می‌شوید و از بازدید آرامش‌بخشی که شامل صدا و ویدئوی دلخواه شما می‌شود، لذت خواهید برد، در حالی که عینک‌های ویژه و حسگرهایی به چشم می‌زنید که نواحی تحت آموزش را نظارت می‌کنند. شما این تجربه را آرام‌بخش خواهید یافت، و راهی برای «بازنشانی و شارژ مجدد» خواهید یافت. زیرا این درمان برای تسکین علائم ناراحت‌کننده‌ای که تجربه کرده‌اید کار می‌کند. همانطور که به طور منظم در جلسات نوروفیدبک شرکت می کنید، مغز شما در حفظ الگوهای امواج مغزی سالم بدون کمک مهارت بیشتری پیدا می کند.

7. چگونه نوروفیدبک را شروع کنم؟

شروع آسان است؛ با کلینیک نوروتراپی نیاوران تماس بگیرید و زمانی را برای آمدن و صحبت در مورد آنچه تجربه کرده اید برنامه ریزی کنید. همچنین این زمان ایده آل برای دریافت پاسخ به سوالات خاص خود و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوروفیدبک است.
هنگامی که جزئیات مورد نیاز خود را در اختیار داشتید و پزشکتان تشخیص داد که ممکن است کاندیدای خوبی برای درمان نوروفیدبک باشید، یک اسکن مغز را برای ارزیابی وضعیت فعلی شما و تعیین اینکه چگونه می توانیم به شما کمک کنیم، راه اندازی می کنیم.پس از آن، ما برنامه ای ایجاد خواهیم کرد که برای هدف قرار دادن نگرانی های خاص شما طراحی شده است و از آنجا به جلو حرکت می کنیم.

8. چگونه تعیین می کنید که چه روش درمانی مورد نیاز است؟

هنگامی که نقشه مغز شخصی شما و جزئیات مربوط به آنچه را که تجربه می‌کنید داشته باشیم، نقشه مغزی شما را با پایگاه داده های گسترده خود مقایسه می‌کنیم تا ببینیم کدام بخش‌های خاصی از مغز شما نیاز به تعادل مجدد دارد. ما از این داده ها برای ایجاد یک برنامه سفارشی و برنامه جلسات آموزشی استفاده می کنیم که به طور خاص برای شما طراحی شده است.

9. چه مدت طول می کشد تا بهبودی را احساس کنم؟

اکثر مردم فرآیند نوروفیدبک و آموزش را آرامش بخش می دانند.  برخی از آنها بلافاصله احساس آرامش می کنند و نتیجه می گیرند، اما این پروسه برای هر بیمار متفاوت است. اکثر بیماران ما فواید نوروفیدبک را در 3-4 هفته یا 6-8 جلسه احساس می کنند.

10. نتایج نوروفیدبک چقدر دوام دارد؟

از آنجایی که نوروفیدبک برای آموزش مغز شما برای ایجاد ارتباطات موثر و ایجاد تغییرات مثبت کار می کند، نتایج ماندگار هستند. فرایند نوروفیدبک مانند یادگیری هر مهارت دیگری است.  از دوچرخه سواری گرفته تا شنا یا بافتنی!  پس از کسب مهارت، آن را فراموش نخواهید کرد.بیماران اطفال که دائماً در حال تجربه رشد و تغییر هستند ممکن است نیاز داشته باشند که گهگاهی به نوروتراپیست خود  مراجعه کنند.

نتایج نوروفیدبک

11. آیا نوروفیدبک با داروهای من تداخل خواهد داشت؟

از آنجایی که نوروفیدبک بدون دارو است و برای آموزش مجدد مغز شما طراحی شده است، با داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید تداخلی ایجاد نمی کند. برخی از داروهای گروه بنزودیازپین ها ممکن است با نتایج نوروفیدبک تضاد داشته باشند. باید طبق تجویز دارو مصرف کنید. هنگامی که نتایج شروع شد، توصیه می شود با پزشک تجویز کننده خود جلسه ای داشته باشید. در مورد امکان کاهش یا حذف صحبت کنید. مصرف داروهای تجویزی خود را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.

12. آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد؟

در بیش از چهار دهه، عوارض جانبی بسیار کمی گزارش شده است و نوروفیدبک برای همه بیماران بی خطر تلقی می شود.

13.آیا بیوفیدبک و نوروفیدبک یکسان هستند؟

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است. برای هدف قرار دادن الگوهای امواج مغزی طراحی شده است. سایر اشکال بیوفیدبک ممکن است سایر بخش‌ها و عملکردهای بدن، از فشار خون گرفته تا ضربان قلب را هدف قرار داده و تنظیم کند.

14. برای ارائه خدمات درمان با نوروفیدبک چه نوع بیمه ای را قبول می کنید؟

نورفید بک یا اصطلاحا کار درمانی فیزیکی در تمامی بیمه نامه های شرکت های مختلف از سقف آزمایشات قابل پرداخت میباشد. ولی باز بستگی به نوع قرارداد منعقده دارد. چون شاید شرکتی که مثلا در آن شاغل هستید پوشش آزمایش را برای پرسنلش خریداری نکرده باشد

هنوز سوالی دارید؟

اینها متداول ترین سؤالات نوروفیدبکی هستند که از ما پرسیده می شود.اما اگر نگرانی یا سؤالی دارید که در اینجا پوشش داده نشده است، لطفاً با ما تماس بگیرید. می‌توانید تماس بگیرید یا زمانی را برنامه‌ریزی کنید تا بیایید و در مورد نیازهای خاص خود صحبت کنید و درباره فرآیند درمان و تیم ما بیشتر بدانید.  و تصمیم بگیرید که آیا نوروفیدبک بدون دارو و بدون خطر برای شما مناسب است یا خیر.

دسته‌بندی‌ها: مقالات نوروتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *