خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

اهمیت رابطه جنسی در زندگی زناشویی

اهمیت رابطه جنسی در تدوام زندگی زناشویی برای هر زن و مردی بسیار توصیه شده است. خداوند حکیم برای هر نیازی که در درون انسان قرار داده، پاسخی در بیرون نهاده است. ازدواج نیز پاسخی مشروع برای رفع نیازهای حیاتی زن و مرد نسبت به همدیگر می‌باشد. از جمله ‌آنها نیاز به آمیزش جنسی است که پاسخ به آن، از مهم‌ترین پایه‌های حفظ هر زندگی زناشویی می‌باشد.

رابطه جنسی در زندگی زناشویی

اگر قرار بر این بود که انسان‌ها رها باشند تا غریزه جنسی خود را هر طور که می‌خواهند اشباع کنند، یا خانواده تشکیل نمی‌شد و یا یک چیز سست و ویرانی‌پذیری می‌شد و هر نسیمی آن را به هم می‌زد. حیات جنسی انسان با تولد آغاز شده است که پس از بلوغ به صورت میل جنسی بروز پیدا کرده و فعال می‌شود.
روانشناسان از میل به بقای جنس، به عنوان نشان زندگی یاد کرده و نیاز به ارضای آن را هم ردیف نیاز به خواب، هوا، آب و غذا می‌دانند. بنابراین این عریزه در هر سن و موقعیتی به پاسخ مشروع و شایسته نیاز دارد و تنها محدود به بلوغ و آغاز زندگی مشترک نمی‌شود.
رابطه جنسی پاسخی است به میل و غریزه جنسی، که تنها به همبستری و مقاربت در محدوده زمان و مکان خاصی خلاصه نمی‌شود. میل به رابطه جنسی اگر از راه مشروع خود پاسخ داده شود، سبب کامیابی بیشتر در زندگی زناشویی و در نتیجه تقویت و حفظ پایه‌های زندگی می‌شود.
اهمیت رابطه جنسی در زندگی زناشویی

اهمیت رابطه جنسی در زندگی زناشویی

اگرچه هدف از ازدواج تنها رابطه جنسی نیست، اما تجربه ثابت کرده است که رابطه جنسی یکی از ابزارهای مهم و اساسی برای رسیدن به موفقیت‌های بالاتر و عامل انرژی بخش به زندگی می‌باشد. همچنین بسیاری از نیازهای جسمی، روحی و روانی انسان در سایه ایجاد و تقویت میل جنسی به وجود آمده و تکامل می‌یابد و آدمی بیشترین لذت زندگی خود را با وجود این تمایل به دست می‌آورد.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هر مؤمنی که با همسرش آمیزش نماید، 70 هزار فرشته بالهایشان را برای آن‌ها می‌گسترانند و رحمت خدا بر آنان نازل می‌گردد و آن وقتی که غسل می‌کنند در مقابل هر قطره آبی که از غسل آن‌ها بر زمین می‌چکد، خداوند خانه‌ای در بهشت برایشان بنا می‌کند و غسل جنابت رازی است بین خداوند متعال و بندگان او. (وسائل الشیعه، ج 20، ص 179)

امام صادق فرمودند: برای مردم در دنیا و آخرت هیچ لذتی بیشتر از لذتی که از زن‌ها می‌برند نیست، سپس حضرت با قرائت آیه 15 سوره آل عمران فرمود همانا اهل بهشت نیز در بهشت از چیز دیگری مثل آمیزش جنسی لذت نمی‌برند حتی از خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها. (فروع کافی، ج 5، ص 321)

آن زمانی که مرد بخواهد با همسرش نزدیکی کند دو نفر ملائکه او را در میان می‌گیرند و مانند این است که او شمشیرش را از غلاف درآورده و در راه خدا مشغول جهاد می‌باشد و آن گاه که مشغول عمل شود مانند برگ‌های درخت که در موسم پاییزی می‌ریزند گناهان وی از میان می‌روند و هنگامی که غسل جنابت را انجام دهد تمام لغزش و خطاهایش بخشیده می‌شوند. (همان، ص 496)

رسول خدا (ص) می‌فرمایند: هر گاه کسی خواست با همسرش مجامعت کند این کار باید توأم با مقدمه‌ لازم و درنگ در عمل باشد و مانند مرغ‌ها با عجله کار را به پایان نرساند. (شرح من لا یحضره الفقیه، ج 8، ص 201)

امام علی (ع) می‌فرمایند: هنگام نزدیکی با همسرتان عجله ننمائید چراکه نیاز زنان با عجله تأمین نمی‌شود. (وسایل الشیعه، ج 14، ص 83)

مزایای رابطه جنسی در زندگی زناشویی

همانطور که ذکر شد روابط جنسی و زناشویی برای بهداشت روان و سلامت حسمی زن و مرد بسیار موثر می‌باشد و اگر در زمان مناسب و شیوه درست انجام شود، طبیعتاً مزایایی را برای هر دو طرف در پی خواهد داشت. در این بخش به چند مورد از مزایای رابطه جنسی در زندگی زناشویی اشاره می‌کنیم:

رابطه جنسی موها را سالم‌تر کرده و پوست را روشن می‌کند، به این دلیل که افزایش رابطه جنسی باعث افزایش تولید کلاژن پوست می‌شود و پوست را جوان‌تر و منعطف‌تر می‌کند. افرادی که حداقل 3 بار در هفته رابطه جنسی دارند، احساس جوانی می‌کنند.

یکی از دلایل اهمیت رابطه زناشویی سالم، خداحافظی از افسردگی می‌باشد. در ارگاسم جنسی بدن شما هورمون سرتونین آزاد می‌کند که باعتث شادی و نشاط در شما می‌شود، همچنین به تنظیم خلق و خوی شما کمک می‌کند. به همبن دلیل است که می‌گوییم رابطه جنسی باعث خداحافظی با افسردگی می‌شود.

از دیگر مزایای رابطه جنسی در زندگی زناشویی این است که سیستم ایمنی تقویت می‌شود. همچنین در نقطه ارگاسم اوکسی توسین ترشح می‌شود که هورمون محبت هم نام دارد و باعث علاقه بیشتر زوجین به هم می‌گردد و کورتیزول که هورمون استرس است را نیز حذف می‌کند. در نتیجه رابطه جنسی سالم می‌تواند شما را از تنش‌ها و استرس‌های روزمره دور نگه دارد.

ترشح اندورفین حاصل از رابطه جنسی نیز به شما کمک می کند استرس را کاهش دهید و احساس خجالت نکنید. رابطه جنسی خوب مانند یک کلاس یوگا عمل می‌کند و ضربان قلب و فشار خون شما را کنترل می‌کند و باعث سوزاندن گالری بیشتر در شما می‌شود.

 

اهمیت رابطه جنسی در زندگی زناشویی

فوائد رابطه جنسی از نظر بوعلی سینا

اگر آمیزش در زمان مناسب و به طور صحیح انجام شود فوائد زیادی در پی خواهد داشت از جمله فوائدی که رابطه جنسی در زندگی زنا شویی دارد از نظر حکیم بوعلی سینا در زیر اشاره شده است: (ترجمه‌ قانون بوعلی، ج 3، ص 223 ـ 224)
  • رابطه جنسی و آمیزش زواید بدن را پاک کرده و بدن را برای رشد و بالندگی آماده می‌گرداند.
  • بدن پس از آمیزش حرکتی سریعی برای جبران قوای از دست رفته انجام می‌دهد که در اثر آن بدن تقویت شده و باعث نشاط و قوت آن می‌شود.
  • رابطه جنسی صحیح، باعث برطرف شدن افکار آشفته انسان می‌گردد و ا را شجاع و دلیر می‌کند.
  • رابطه جنسی در درمان بیماری‌های کلیوی و نیز در درمان بیماری‌های ناشی از خلط بلغمی مفید می‌باشد.
  • داشتن رابطه جنسی در درمان ورم‌های بیضوی و ران‌ها در افرادی که شهوت بالایی دارند کمک می‌کند.

همچنین از نظر حکیم بوعلی سینا نداشتن رابطه جنسی عوارض زیان‌باری را برای مرد و زن خواهد داشت؛ ترک آمیزش در مردان سبب متراکم شدن آب شهوت می‌شود و آن را تبدیل به یک ماده سمی کشنده کرده که بخار حاصل از آن به قلب و مغز آسیب جدی می‌رساند. ترک رابطه جنسی در زنان نیز باعث خفگی رحم شده که در این صورت زن احساس سنگینی و سرد شدن بدن را دارد و به زحمت می‌تواند حرکت کند.

برای داشتن یک رابطه جنسی سالم در زندگی زناشویی خود و آموزش مهارت‌های جنسی و تقویت و بهبود رابطه جنسی می‌توانید از مشاورین و متخصصین با تجربه و حرفه‌ای ما در مرکز مشاوره نیاوران کلینیک کمک بگیرید.

دسته‌بندی‌ها: رابطه جنسی روابط مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *