خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

خیانت در روابط زناشویی

خیانت در روابط زناشویی یعنی نقض تعهد و پیمان زن و شوهر در خصوص روابط احساسی، عاطفی و جنسی. خیانت مانند بقیه مسائل انواع مختلفی دارد که در این مقاله به بررسی انواع خیانت و بررسی دلایل خیانت مردان و زنان نیز می‌پردازیم.

خیانت چییست؟

یکی از بدترین تجربه‌هایی که شخص می‌تواند تجربه کند، خیانت است. خیانت خلاف وعده عمل کردن می‌باشد که باعث می‌شود طرف مقابل‌تان اعتماد نسبت به شما را از دست دهد. افرادی که خیانت دیده‌اند، تعاریف مختلفی از خیانت دارند.

خیانت زمانی شکل می‌گیرد که اعتماد از بین می‌رود، فرد به شما دروغ می‌گوید، شما را فریب می‌دهد و یا از شما سوءاستفاده می‌کند. خیانت در روابط زناشویی و دوستی همچنین پدیده رایجی است اما در روابط زناشویی عواقب تلخی در پی دارد.

انواع خیانت زناشویی

 • عاطفی
 • خیانت توافقی
 • عاطفی جنسی
 • جنسی

دلایل خیانت کردن مردان چیست؟

 • لذت طلبی و تنوع طلبی در مردان
 • پایین بودن کیفیت رابطه به دلیل کمبود میل جنسی در زن، شرم داشتن و دید منفی او به رابطه، یکنواخـت شدن رابطه، لذت نبردن از رابطه جنسی با همسر، تحقـق نیافتن انتظارات جنسی
 • تمایلات جنسی زیاد در مرد و ناتوانی پاسخگویی همسر
 • داشتن روابط متعدد قبل از ازدواج، عادی شدن ارتباط با جنس مخالف و مقایسه کردن همسر خود با زن‌هایی که قبلا با آن ‌ها ارتباط داشته است.
 • کم شدن رابطه جنسی به دلیل بیماری یا بارداری همسر، تولد فرزند، قهر و دعواهای طولانی‌مدت

خیانت در روابط زناشویی

دلایل خیانت کردن زنان چیست؟

 • عدم تامین از نظر مالی به اندازه کافی
 • عدم درک عواطف و آرزوهای زن
 • صمیمی نبودن روابط همسرش با وی
 • در صورت اطمینان از خیانت مرد
 • ارضا نشدن از نظر زناشویی و رابطه جنسی
 • عدم همصحبتی و وقت گذاشتن همسرش برای وی
 • تنهایی مطلق و حس بی‌کسی در منزل
 • در صورت اعتیاد مرد به الکل یا اعمال خشونت و بددهنی
 • عدم بروز احساسات مرد نسبت به مزیت های همسرش، مثل، زیبایی، تغییرات ظاهری و …،در این حال زن احساس بی ارزشی می‌کند.

علائم خیانت در روابط زناشویی

1) تغییرات ناگهانی و غیرقابل توجیه خلق و خوی همسر

2) تغییر چشمگیر اولویت‌های همسرتان

3) اهمیت ندادن به چیزهایی که قبلاً آزارش می‌داد

4) پنهان کردن تلفن همراه

5) تغییر رفتار در فضای عمومی

6) سفرها و جلسات کاری بیش از حد

7) تغییر در رابطه‌ جنسی

جلوگیری از خیانت در رابطه‌ زناشویی

برای جلوگیری از خیانت در رابطه زناشویی انجام کارهای زیر ضروری است:

در رابطه با مسائل شخصی خود توافق داشته باشید و تا جای ممکن از انجام رفتارهایی که باعث ناراحتی طرف مقابل‌‌‌تان می‌شود، خودداری نمایید.

سعی کنید فضایی ایجاد کنید که با همکاری یکدیگر، رشد کنید و بهترین ویژگی‌های وجودتان را کشف کنید.

همیشه نقش پشتیبان و همراه را به خوبی اجرا کنید به خصوص در شرایط استرس‌زا یا نگران‌کننده.

 هیچوقت بر ناتوانی‌هایی که فرد در بهبود آن‌ها موفق نیست یا نقشی در به وجود آمدن آن‌ها ندارد، سرزنش یا تاکید نکنید.

سعی کنید همسر خود را به پیشرفت تشویق کنید و اگر در مسأله‌ای بنا بر هر دلیلی شکست خورد، به او برچسب‌هایی مانند «بی‌عرضه» یا «بی‌استعداد» نزنید.

از قضاوت کردن همسرتان دست بردارید و سعی کنید او را درک کنید. قضاوت کردن طرف مقابل علاوه بر این‌که اعتماد به نفس را از او می‌گیرد، باعث می‌شود که دیگر با شما احساس راحتی نکند و نتواند افکار یا نگرانی‌های خود را با شما درمیان بگذارد.

هرگز حسادت نکنید، بلکه سعی کنید بهتر باشید. اگر احساس می‌کنید کسی سعی دارد توجه شریک زندگی شما را جلب کند، با حس حسادت، ممکن است خیلی زود عصبی شوید و رفتاری از خود نشان دهید که طرف مقابلتان را دلسرد کند. سعی کنید به جای حسادت از دیروز خود بهتر شوید، نه صرفاً برای جلب توجه، بلکه برای رشد و پیشرفت شخصیت خودتان.

در بیان خواسته‌ها یا نگرانی‌های خود به همسرتان، احساس خجالت را کنار بگذارید، با این کار فضا را برای گفت و گو آماده می‌کنید و به طرف مقابل هم این جسارت را می‌دهد تا خواسته‌های خود را بیان کند.

با روش‌هایی که گفته شد، تلاش کنید از خیانت همسرتان جلوگیری کنید. اما در نظر داشته باشید اگر کسی بدون دلیل یا به علت تنوع‌طلبی و اختلالات شخصیتی به شما خیانت کند، هرگز اعتماد به نفس‌تان را از دست ندهید و خودتان را مقصر ندانید.

خیانت در روابط زناشویی

پیامدهای افشای خیانت در روابط زناشویی

پگی واگان در کتاب خود با نام “اسطوره تک همسری” تاثیرات و واکنش‌های افشای خیانت بر روی زنانی که روابط نامشروع دارند را تشریح کرده است.

بسیاری از زنان با گفتن اسرارشان به دوستان صمیمی خود نه تنها احساس راحتی می‌کنند بلکه فکر می‌‌کنند حس  دلسوزی دوستان را برمی‌انگیزند، اما هیجان مثبتی که موقع افشای این راز تجربه می‌کنند باعث تقویت رابطه نامشروع می‌گردد. آنها سعی می‌کنند خود را مظلوم و دوست داشتنی جلوه دهند تا دیگران آنها را بخاطر بی وفایی‌شان سرزنش نکنند.

اما گاهی افراد بخاطر نظام ارزشی ذهنی خود ، ممکن است نسبت به فرد قربانی یا فرد خیانتکار تصور بدی داشته باشند.
زنی بود که متوجه شد در اواخر دهه دوم زندگی‌اش برخلاف تصورات خوبی که از زندگی خود داشت و فکر می‌‌کرد یک زندگی عالی دارد شوهرش به او خیانت کرده است. او تصمیم گرفت تا پیش یکی از بهترین دوستان خود برود و با او درد و دل کند. دوستش بعد از شنیدن حرف‌های او گفت : “این اتفاق ممکن است برای هر کسی پیش بیاید، بلند شو و برو اشکهایت را پاک کن”. زن در ادامه گفت بعدها فهمیدم آن دوستم در همان زمان رابطه نامشروع داشته است.

گاهی ممکن است وضع از این هم بدتر شود، یکی گفت وقتی به بهترین دوستش گفته بود که مشکلی در زندگی زناشویی‌اش دارد که می‌‌خواهد با او در میان بگذارد، در جواب به او گفته بود که نمی‌خواهد چیزی راجع به آن بشنود، بالاخره معلوم شد که همین بهترین دوستش بوده که با شوهرش رابطه نامشروع داشته است. موارد زیادی از قبیل نیز گزارش شده است که اگر با دوست غیرهمجنس مشورت شود این امر موجب رابطه نامشروع جدید بین قربانی و او می‌گردد.

دسته‌بندی‌ها: روابط مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *