خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

افکار منفی را چگونه از خود دور کنیم؟

افکار منفی می‌توانند آسیب‌هایی را به وجود بیاورند که حتی قابل دیدن نیستند، این افکار باید کنترل شوند؛ زندگی از بدو تولد پر از اتفاقات ناخواسته آزاردهنده، حوادث غیرقابل پیش‌بینی، شرایط حاد و غیره است. اما کنترل کردن بعضی چیزها هم در دست خودمان است، که مهم‌ترین آن افکار ماست و اینکه چگونه از خودمان باید مراقبت کنیم. برای گذشتن از تمامی موانع، اولین کار نساختن موانع جدید است. اولین کاری که می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای برای خودتان انجام دهید این است که به خودتان زمان دهید.

افکار منفی باعث هدر رفتن نیرو و انرژی روانی در انسان می‌شود و در واقع این افکار مثل موانعی هستند که مسیر فرد را برای رسیدن به اهدافش سد می‌کنند و حتی مانع این می‌شوند که فرد بتواند برای خود اهدافی را تعیین کند. افکار منفی احساس نشاط و شادابی را از زندگی فرد می‌گیرد، اعتماد به نفس او را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود اعتقاد به توانایی‌هایش را از دست بدهد. 

راهکارهایی برای رهایی از افکار منفی

برای مواجهه با افکار منفی راه‌های متفاوتی وجود دارد، که می‌توان آنها را پذیرفت و به شکلی منطقی با آنها روبه‌رو شد. افکار منفی کیفیت زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، اعتماد به نفس و عزت نفس ما را مخدوش می‌کنند و به زبان عامیانه روزگارمان را سیاه می‌کنند.

افکار منفی بخش قابل توجهی از تفکر شخص را درگیر خود می‌کند و در صورت دامن زدن به این تفکرات که در مباحث تخصصی روانشناسی به نام نشخوار فکری مطرح می‌شود می‌تواند زمینه ساز بیماری‌هایی همچون افسردگی مزمن شود.

افکار منفی را چگونه از خود دورکنیم؟

در واقع می‌توان گفت انرژی‌های منفی منشا تمام بیماریهای روحی- روانی و جسمی‌ افراد هستند و به مرور زمان رد پای خود را بر چهره و بدن افراد بر جای می‌گذارند. برای پاک سازی ذهن از افکار منفی، عمل به موارد زیر را برای شما توصیه می‌کنیم:

1. نفس عمیق بکشید

بیش از حد فکردن به یک مسئله یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است که باعث خود سرکوبی می‌شود. در این مواقع شکست خوردن و ترس فلج‌کننده نیز به دنبال آن می‌آیند. پس در این شرایط بهترین کار مکث کردن و کشیدن یک نفس عمیق است. با این کار ضربان قلب شما کم شده و نگاه شما خوش‌بینانه‌تر می‌شود. اگر توسط افکار منفی محاصره شده‌اید و احساس خشم و اضطراب می‌کنید، بهترین کار این است که توقف کنید و نفس بکشید.

2. آگاهانه برخورد کنید

وقتی متوجه شدید که افکار منفی دست به کار شده‌اند، آنها را تأیید کنید. قرار نیست این افکار نادیده گرفته شوند. پس قبل از مقابله، آنها را تأیید کنید. این درست است که اعتراف به شکست یا ترس یا شک به خودتان، کار آسانی نیست، اما با آگاهانه برخورد کردن می‌توانید مانع عمیق‌تر شدن و معنی دار شدن آنها شوید.

 3. علت منفی بافی را ریشه‌یابی کنید

ریشه‌های افکار منفی کجاست؟ ترس؟ شک کردن به خودتان؟ آیا اخیراً به دلیل عدم موفقیت، اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اید؟ آیا افسرده شده‌اید؟ اگر دچار افکار منفی می‌شوید، چرا آن‌ها را در ذهن خود مخفی می‌کنید؟ به افکار منفی اجازه دهید تا بیرون بیایند تا بتوانید علت را ریشه‌یابی کنید و با آن‌ها مقابله کنید.

افکار منفی در بیشتر مواقع فقط در ذهن شما شکل می‌گیرد. اگر شکست خورده‌اید، به خودتان بگویید هر کسی شکست می‌خورد و دوباره شروع کنید. فقط با تمرکز بر علت‌ها و ریشه‌های افکار منفی می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید.

 4. افکار نادرست را درمان کنید

برای بهبود وضع زندگی اشخاص در علم روانشناسی تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است. تحقیقات و پژوهش‌‌های صورت گرفته در روانشناسی موجب شده تا روش‌های علمی و اصولی برای درمان مشکلاتی که از افکار منفی ناشی می‌شود، به وجود بیایند. در بین روش‌های متداول برای درمان ریشه‌ای افکار منفی و به تبع آن جایگرینی افکار مثبت، روش توقف فکر (Thought stopping) است که یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن افکار نادرست می‌باشد.

5. به چیزهای مثبت فکر کنید

سعی کنید افکارتان را با چیزهایی که به شما انرژی و انگیزه می‌دهند، پرکنید. برای این کار می‌توانید لیستی از چیزهایی که به شما احساس خوب و مثبت می‌دهند تهیه کنید، و یا یک موسیقی یا یک فیلم آموزشی از نویسنده یا سخنرانی که به شما انگیزه می‌دهد. همچنین با یک دوست یا عضو خانواده صحبت کنید، کسی که‌ می‌داند در لحظات حساس و یا اوقات بد چه بگوید.

زمانی که احساس تحقیر می‌کنید خودتان را بالا بکشید. بدانید که چه چیزی باعث بهبود روحیه و اندیشه شما می‌شود و از آنها استفاده کنید. افکار شما خارج از کنترل شما نیستند، فقط کافی است وقتی که در خدمت شما نیستند، بدانید چه کارهایی برای تغییر آنها باید انجام دهید.

افکار منفی را چگونه از خود دورکنیم؟

6. یک برنامه مرتب و منظم داشته باشید

اگر یک برنامه منظم برای خود داشته باشید، هم کمتر منفی بافی می‌کنید و هم در زمان و انرژی صرفه‌جویی می‌کنید. بنابراین بهتر است برای روزتان برنامه‌ریزی داشته باشید. اگر هر روز سروقت بیدار شوید، صبحانه بخورید و به‌ موقع سرکار بروید، دیگر با خودتان درگیری ذهنی نخواهید داشت. کارهایی مانند کار در بیرون و یا صرف غذا، مثل یک قرار ملاقات‌ واقعی هستند که تمرکز ذهنی شما را هر روز بیشتر می‌کند. حتی اگر می‌ترسید و یا هنوز به خودتان شک دارید، با داشتن یک برنامه روزانه و تکراری و مرتب می‌توانید با افکار منفی خداحافظی کنید.

7. به اندازه بخوابید

خواب کافی سبب افزایش هوش هیجانی و مدیریت احساسات و عواطف می‌شود، می‌توانید با استراحت کافی استرس را از خود دور کنید و وقتی بیدار می‌شوید، شاداب‌تر و هوشیارتر از همیشه باشید. خواب کافی باعث می‌شود قدرت خودکنترلی، توجه و حافظه‌ شما نیز بهبود یابد. همچنین خواب کافی کمک می‌‌کند تا خلاق‌تر و مثبت‌تر بمانید. از آنجا که افراد سمی توجهی به این موارد ندارند، در نتیجه با دیدن چنین ویژگی‌هایی در شما، ناخودآگاه از اطرافتان پراکنده خواهند شد.

8. با خودتان مهربان‌تر باشید

گاهی در برخورد با افراد سمی، احساس تنفر و نفرت شدیدی به شما دست می‌دهد. شاید از این احساسات شرمنده شوید و تقصیر را بر گردن خود بیاندازید. در این مواقع باید با خودتان مهربان باشید، اینکه فردی سمی شما را ناراحت و عصبانی می‌کند، به رفتار او مربوط می‌شود. او با منفی بافی و افکار اشتباه خود، باعث ناراحتی‌تان شده است، پس باید قبول کنید هیچ تقصیری ندارید و همه چیز ریشه در رفتار او دارد.

9. انتقادپذیر باشید

یاد بگیرید که وقتی متوجه می‌شوید در حالت بحرانی هستید، خودتان آن را متوقف کنید. به عنوان مثال: چیزهایی را به خودتان بگویید که به یک دوست خوب یا یک کودک می‌گویید، تا به او حس خوب بدهید. به یاد داشته باشید که افکار و احساسات همیشه واقعی نیستند. فکر کردن به چیزهای منفی در مورد خودتان هم ممکن است مانند مشاهدات، دقیق احساس شود و شما آن را جدی بگیرید و باورتان شود که برای شما مخرب است.

10. از اطرافیان خود کمک بگیرید

گاهی در مواجهه با افراد سمی نیاز به کمک دیگران داریم. ممکن است برای مقابله با افراد سمی، در قالب یک تیم و با کمک دیگران وارد حل مسئله شویم. در نظر داشته باشید که کمک گرفتن از دیگران برای شناخت رفتارها و واکنش‌های ما از طریق یک نفر سوم بسیار نتیجه‌بخش خواهد بود؛ کسی که ما را از بیرون می‌بیند و می‌تواند نقطه ضعف‌های ما را در برخورد با افراد سمی شناسایی کند.

کنترل انرژی منفی و استرس اولین قدم برای موفقیت در هر کاری است، افراد سمی همه جا در اطراف ما هستند، پس باید روش درستی برای مقابله با آن‌ها پیدا کنیم. با آرامش، خونسردی و کنترل استرس می‌توانیم به شخصیتی تبدیل شویم که در برخورد با مشکلات و آدم‌های سمی، واکنش درستی از خود بروز می‌دهد. بنابراین باید خودمان را به خوبی بشناسیم و خصوصیات مثبت و منفی‌ را در خود به درستی مدیریت کنیم.

افکار منفی را چگونه از خود دورکنیم؟

سخن آخر

چه بخواهید و چه نخواهید شرایط خارجی (خارج از ذهن و یا كنترل ما) و صحبت و رفتار سایر آدم‌ها ما را ناراحت می‌کنند و اینجا است كه افكار منفی به مغز ما هجوم می‌آورند! گاهی در ورود آنها به ذهنمان هیچ كاری نمی‌توانیم بكنیم اما اینكه چقدر این افكار را گسترش می‌دهیم و می‌پرورانیم كاملاً دست خودمان است. بنابراین توصیه می‌کنیم دائم مثبت فكر كنید، حرف‌های مثبت بزنید تا بتوانید بهترین واکنش را نشان داده و بازخور بهتری را از آن داشته باشید.

دسته‌بندی‌ها: ارتباطی مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *