خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

نحوه برخورد با لجبازی کودکان

لجبازی کودکان ممکن است دلایل متعددی داشته باشند، والدین برای کاهش لجبازی کودکان باید از امر و نهی‌های بی‌مورد و زیاد پرهیز کنند. چرا که تکرار این بایدها و نبایدها موجب بروز مشکلات عصبی و پرخاشگری در کودک می‌شود.

لجبازی کودکان

جالب است بدانید لجبازی کودکان بیشتر در فرزند اول دیده می‌شود، به دلیل اینکه مادر می‌خواهد فرزندش را در بهترین شرایط ممکن تربیت کند و کنترل بیشتری بر رفتارهای وی داشته باشد که در نتیجه موجب بروز لجبازی در کودک می‌شود.

​از 2 تا 3 سالگی لجبازی کودکان آغاز می‌شود و یا بهتر بگوییم کودک آن را در خود کشف می‌کند. او به درجه‌ای از خودآگاهی و شناخت محیط و اطرافیان می‌رسد که می‌فهمد رفتارش روی اطرافیانش تاثیر می‌گذارد و واکنش‌ها را برمی‌انگیزد.

به همین دلیل در بعضی امور و زمانی‌که از او کاری خواسته می‌شود لجبازی را به کار می‌گیرد تا واکنش‌ها را مشاهده کرده و کنجکاوی‌اش ارضا شود. به گفته کارشناسان روانشناسی کودک این کنجکاوی ممکن است به همان خواسته‌ای مربوط باشد یا به شخص درخواست کننده.

یکی از علل اصلی لجبازی کودکان این است که او بدون آن که درباره لجبازی قضاوتی داشته باشد یا آن را خوب یا بد بداند تنها لجبازی را به عنوان وسیله‌ای برای محک زدن عکس‌العمل اطرافیان به کار می‌گیرد. اما راه چاره چیست؟ در ادامه به بررسی نحوه برخورد صحیح و تربیت کودکان لجباز خواهیم پرداخت.

نحوه برخورد با کودکان لجباز

 ۱۰ راه‌حل موثر در برخورد صحیح با کودکان لجباز

برای انجام حتی کوچکترین کارها هر روز باید یک نبرد خسته‌کننده با فرزند خود داشته باشید، ممکن است وسوسه شوید که به طور قاطعانه با کودک خود برخورد کنید، این به احتمال زیاد باعث افزایش ناامیدی برای هر دو شما خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم والدین وقتی کاسه صبرشان لبریز می‌شود کارهای زیر را انجام دهند.

1. عصبی نشوید

یک نفس عمیق بکشید، یک یا دو دقیقه به اتاق دیگری بروید یا تا ده بشمارید، هر کاری لازم است انجام دهید تا آرام شوید. در غیر این صورت وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.

2. به خواسته آنها گوش دهید

اگر فرزندتان مایل به انجام کاری نیست، از آنها علت را جویا شوید؛ می‌تواند یک دلیل اصلی مهم وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر آنها هر روز صبح از رفتن به مدرسه خودداری می‌کنند، ممکن است به این دلیل باشد که آنها مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند یا معلم به آنها خیلی اهمیت نمی‌دهد.

یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد همکاری با کودک این است که یک برنامه مشخص داشته باشید. سعی کنید یک نمودار لیست از کارها تهیه کنید و از کودک خود در مورد اهمیت کارها سوال کنید.

3. یک مثال خوب برای اختلافات بیاورید

یک کودک اگر والدین خود را همیشه در حال درگیری ببیند، رفتار مشابهی از خود نشان می‌دهد؛ بنابراین بسیار مهم است که آنها نحوه برخورد درست جهت رفع مشکلات را از جانب والدین خود ببیند .

به همین دلیل است که کارشناسان برای والدین پیشنهاد می‌کنند که هرگونه بحث و مشاجره را به زمانی موکول کنند که کودک در اطراف آن‌ها نیست و یا بهتر است والدین یاد بگیرند که کارها را به گونه‌ای دوستانه انجام دهند.

نحوه برخورد با کودکان لجباز

4. از بحث در مورد متقاعد کردن اجتناب کنید

گاهی اوقات، حتی زمانی که والدین همه چیز را درست انجام می‌دهند، بچه‌ها نمی‌خواهند کاری را که از آنها خواسته‌ شده است انجام دهند؛ برای مواردی مثل این، بهتر است که استدلال‌های خود را بیان کنید.

شما می‌توانید این کار را با بیان دقیق و واضح از آنچه که از رفتار آنها انتظار می‌رود، انجام دهید. حتما اهمیت احترام و چگونگی رعایت ادب را برای آنها ذکر کنید، چراکه برای ایمنی و رفاه خودشان ضروری است سپس، تذکر دهید در پی ادامه رفتارشان چه عواقبی منتظر آنها می‌باشد.

5. گزینه ارائه دهید

اجازه دهید کودکان در موارد کوچک حق انتخاب داشته باشند، این کار به آنها کمک می‌کند تا بعدها در زندگی و در مسائل بزرگتر راحت‌تر تصمیم‌گیری کنند. می‌توانید از مسائلی مثل زمان خواب یا لباس مدرسه شروع کنید.

6. تقویت رفتار مثبت

تشویق کودکان به رشد اعتماد به نفس آنها بسیار کمک می‌کند. همچنین آنها را تشویق به ادامه کار در جهت اهداف خود و حفظ رفتار مثبت سوق می‌دهد. بنابراین از کلماتی استفاده کنید که نیاز به هیچ‌گونه مبارزه برای خوابیدن و خوردن غذا وجود نداشته باشد.

 

7. سیستم پاداش را امتحان کنید

بچه‌ها عاشق برچسب‌ها و گنجینه‌های کوچک هستند. خرید این اقلام هیچ هزینه‌ای ندارد بنابراین استفاده از این پاداش‌های کوچک در رفتار کودکان لجباز تاثیر به سزایی ایحاد خواهد کرد.

نحوه برخورد با کودکان لجباز

8. سازش

هر گاه که امکان‌پذیر باشد با کودکان خود با مصالحه کار رفتار کنید. به عنوان مثال، اگر آنها می‌خواهند یک لباس را که برای مدرسه مناسب نیست، بپوشند، سعی کنید یک جایگزین داشته باشید که هر دو شما را خوشحال کند، مانند دامن بلندتر، شلوار جین، یا ژاکت متفاوت.

9. راهنمایی حرفه‌ای بگیرید

اگر هیچکدام از این روش‌ها روی فرزندتان تاثیر‌گذار نبود و روش دیگری برای تغییر رفتار در کودکان لجباز وجود نداشت، می‌توانید از یک متخصص خانواده مشورت بگیرید همانطور که می‌بینید، همه این  روش‌ها کاملا ساده و کاربردی هستند اما مهم این است که ترفند استفاده از آنها را باید بلد باشید.

کودکان وقتی که می‌دانند چه چیزی از آنها انتظار دارید، رفتار درست را می‌آموزند؛ بنابراین اگر آنها دائما در مورد آنچه که قرار است انجام دهند شک داشته باشند، دچار اضطراب و اشتباه می‌شوند. به یاد داشته باشید که مشاوره گرفتن از یک متخصص زمانی که شرایط خیلی سخت شده است هیچ ایرادی ندارد.

 ۱۰. از زاویه‌ی دید او به قضیه نگاه کنید

برای اینکه بتوانید علت رفتار لجبازانه‌ کودک خود را درک کنید، بهتر است از زاویه‌‌ دید او به قضیه نگاه کنید. به عبارتی خودتان را به جای کودک‌تان بگذارید و تصور کنید چه چیزی باعث می‌شود که لجبازی نشان بدهید. هرچه کودک خود را کامل‌تر بشناسید، راحت‌تر می‌توانید رگ خوابش را به‌دست بیاورید.

مثلا اگر کودک‌تان مایل به انجام تکالیفش نیست، شاید علتش این باشد که از حجم زیاد تکالیفش آشفته شده است و نمی‌تواند روی آنها تمرکز کند. در چنین مواردی می‌توانید تکالیفش را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا بتواند هر بخش را در یک بازه‌ی زمانی کوتاه‌‌تر به انجام برساند و کلافه نشود. همچنین می‌توانید برای اینکه فشار کمتری به او وارد شود بین تکالیفش زنگ‌تفریح‌های چند دقیقه‌ای در نظر بگیرید.

دسته‌بندی‌ها: ارتباطی مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *