خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

مدیریت رابطه عاطفی

مدیریت رابطه عاطفی، مهم‌ترین مسئله در ایجاد روابط با افراد مختلف است و منشا اصلی بسیاری از شکست‌های که در روابط خود تجربه می‌کنیم، عدم توانایی ما در مدیریت رابطه عاطفی می‌‌باشد. روابط عاطفی انواع متفاوتی دارد که مدیریت اشتباه در آن، می‎‌تواند در داشتن رابطه سالم تاثیرگذار باشد. در این مقاله می‌خواهیم و روابط عاطفی، انواع و نحوه مدیریت آن بپردازیم، مطالعه این مقاله برای افرادی که در روابط عاطفی خود با شکست مواجه می‌شوند بسیار مفید خواهد بود.

رابطه عاطفی چیست؟

رابطه عاطفی در واقع احساسات و عواطفی است که در یک رابطه وجود دارد و از حس دوست داشتن نشات می‌گیرد. در این رابطه باید بتوانیم احساسات و عواطف را مدیریت کنیم چرا که کم یا از حد گذاشتن احساسات در رابطه باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. رابطه عاطفی انواع مختلفی دارد که به صورت زیر تقسیم‌بندی شده است:

  • رابطه عاطفی میان والدین و فرزندان
  • رابطه عاطفی میان فرزندان یک خانواده
  • رابطه عاطفی میان دوستان
  • رابطه عاطفی میان اقوام و آشنایان
  • رابطه عاطفی میان زن و شوهر

حال که اقسام یک رابطه عاطفی را ذکر کردیم، در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می پردازیم.

رابطه عاطفی میان والدین و فرزندان 

رابطه عاطفی میان والدین و وفرزاندن کاملاً قابل لمس می‌باشد و اهمیت آن به قدری زیاد است که عدم مدیریت درست در آن می‌تواند تربیت و شخصیت کودکان را تا اخر عمر تحت تاثیر قرار دهد. برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید؛ فرض کنید یکی از فرزندان احساس گرسنگی یا تشنگی می‌کند و این مسئله را به مادر خود اطلاع می‌دهد. به نظر شما واکنش مادر چه خواهد بود؟ طبیعتاً مادر با کمال میل مقداری غذا یا آب برای فرزندش تهیه کرده و به او می‌رساند.

اینکه رابطه عاطفی در رفتارهایی نظیر بوسیدن و در آغوش کشیدن خلاصه می‌شود، باور درستی نیست. ابراز احساسات بین دو نفر صرفاً در کلمات خلاصه نمی‌شود و مدیریت رابطه عاطفی نیز صرفاً به معنای مدیریت کلمات نیست. گاهی تهیه یک لیوان آب هم می‌تواند به نوعی بیان احساسات باشد.

مثال دیگر اینکه؛ فرزندان از مادر خود که پس از زحمات فراوان یک وعده غذایی برای اعضای خانواده تهیه کرده است، تشکر کرده و یا پس از صرف غذا در جمع کردن و شستن ظرف‌ها به مادر کمک می‌کنند. بنابراین هر یک از این کارها نوعی ابراز احساسات محسوب می‌شود که به خوبی وجود رابطه احساسی میان والدین و فرزندان را نشان می‌دهد.

 

مدیریت رابطه عاطفی

 

رابطه عاطفی میان فرزندان یک خانواده

همانطور که به رابطه عاطفی میان والدین و فرزندان اشاره کردیم، با کمی دقت می‌توان به وجود رابطه عاطفی میان خواهرها و برادرها در خانواده نیز پی برد. مسئولیت آموزش مدیریت رابطه عاطفی میان فرزندان در سنین پایین، بر عهده والدین می‌باشد.

به عنوان مثال خانواده‌ای که تعداد فرزندان در آن‌ها زیاد است، با فرض اینکه والدین در منزل نباشند و خواهر کوچک در حین سرگرمی و بازی خود، دچار جراحتی شود. در این وضعیت برادر بزرگ سریعاً او را به یک مرکز درمانی می‌رساند و پس از درمان ممکن است خواهرش را مذمت و نکوهش کند. نکته‌ قابل توجه این است که شاید برادر بزرگتر با تندی با خواهرش برخورد کرده است اما بخاطر سلامتی خواهرش همه چیز را تعطیل کرده و فقط به درمان او فکر می‌کند.

همانطور که گفتیم رابطه عاطفی صرفاً در بیان کلمات خلاصه نمی‌شود و می‌‌تواند در رفتار نیز نمایان شود. در مثال بالا با وجود تندی برادر، یک دوست داشتن خاصی بین او و خواهرش وجود دارد که سبب شد درمانش را به هرکاری ترجیح دهد. بنابراین در نظر داشته باشید که دوست داشتن به کلمات ختم نمی‌شود و اصل دوست داشتن در رفتار و اعمال وجود دارد. اما از آنجایی که کلمات تاثیر و اهمیت زیادی دارند، در مدیریت رابطه عاطفی مدیریت کردن احساسات بیانی نیز موثر خواهد بود.

رابطه عاطفی میان دوستان 

همانطور که می‌دانید رابطه دوستی معمولاً آمیخته با احساسات است. چه این رابطه بین پسران باشد چه دختران، هریک در این روابط به گونه‌ای با عواطف و احساسات درگیر می‌شوند. از آنجا که روابط دوستانه در زندگی انسان از اهمیت بسیاری برخوردار است، مدیریت رابطه عاطفی با دوستان نیز در سلامت زندگی ما تاثیرات فراوانی دارد. برای درک بهتر این موضوع و پی بردن به رابطه عاطفی میان دوستان دختر و پسر مثالی ارائه می‌کنیم:

  • رابطه عاطفی میان دوستان دختر: فرض کنید دو دوست دختر که در سنین مدرسه به سر می‌برند، در مدرسه یکی از آن‌ها به همراه خود مقداری خوراکی آورده است و آن را با دوست خود تقسیم می‌کند. این کار در واقع نوعی محبت است که معمولاً می توان در میان دوستان دختر دید.
  • رابطه عاطفی میان دوستان پسر: تصور کنید دو دوست پسر با یکدیگر در خیابان راه می‌روند، در این حین شخصی مهاجم به یکی از آن‌ها هجوم می‌آورد و به قصد دعوا با او گلاویز می‌شود. در این صورت دوستش بدون در نظر گرفتن علت به یاری دوست خود می‌‌شتابد. می‌توان گفت این حمایت نوعی دوست داشتن محسوب می‌شود که میان پسران رایج می‌باشد.

 

رابطه عاطفی میان دوستان

 

رابطه عاطفی میان اقوام و آشنایان 

برای درک بهتر رابطه عاطفی میان اقوام، فامیل و آشنایان به این مثال توجه کنید؛ فرض کنید فردی در فامیل مشکل مالی شدیدی دارد، همچنین دختری دم بخت دارد که برای تهیه جهیزیه‌اش پول لازم را ندارد. به همین دلیل تمام فامیل برای کمک به وی مبلغی را به عنوان قرض می‌دهند تا آن فرد بتواند از پس هزینه‌های جهیزیه بربیاید. در نتیجه کمکی که از سوی فامیل به شخص می‌رسد نوعی رابطه عاطفی محسوب می‌شود. زیرا همه بسیج می‌شوند تا گرهی از مشکلات او را بگشایند که این مسئله از دوست داشتن میان اعضای فامیل نشات می‌گیرد.

رابطه عاطفی میان زن و شوهر 

رابطه عاطفی میان زن و شوهر مهم‌ترین نوع رابطه عاطفی است. این نوع رابطه نسبت به انواع دیگر رابطه عاطفی، پیچیده‌تر و مهم‌تر می‌باشد. تقویت و مدیریت رابطه عاطفی میان زن و شوهر می‌تواند در نشاط و شادابی روحیات یک خانواده تاثیرگذار باشد.

 رابطه عاطفی میان زن و شوهر صرفاً در کلمات خلاصه نمی‌شود و مدیریت رابطه عاطفی فراتر از کلمات می‌باشد. به منظور درک بهتر این موضوع مثال‌هایی در زیر آورده شده است:

  • فرض کنید در یک روز تعطیل کاری که مرد در خانه است به همسرش که مشغول کارهای خانه می‌باشد کمک می‌کند. این خود نوعی ابراز احساسات به شمار می‌آید، زیرا مرد از روی دوست داشتن همسرش حاضر شده در روز استراحت خود به او کمک کند.
  • فرض کنید مردی که صبح زود باید به سرکار برود وقتی که از خواب بیدار می‌شود همسرش را در کنار میز صبحانه آماده می‌بیند. این نیز نوعی ابراز احساسات از سوی زن محسوب می‌شود، زیرا علاقه او به همسرش او را به سحرخیزی و انجام این کار مجاب کرده است.

همانطور که اشاره کردیم رابطه عاطفی صرفاً بیان کلمات احساسی نیست و می‌تواند در رفتار و اعمال نیز قابل مشاهده باشد.

 

رابطه عاطفی میان زن و شوهر

 

عدم مدیریت رابطه عاطفی

حال که با انواع رابطه عاطفی آشنا شدیم بهتر است به پیامد عدم مدیریت رابطه عاطفی به صورت صحیح نیز بپردازیم.

در صورت عدم مدیریت رابطه عاطفی صحیح میان افراد، ممکن است منجر به دور شدن آن‌ها از یکدیگر به مرور زمان شود. اگر زن و شوهر دچار اختلاف و دعوا و مشاجره‌های طولانی شوند، فرزندان با گذشت زمان نسبت به یکدیگر سرد شده و تمایلی به دوست داشتن هم نخواهند داشت، یا این حس میان آن ها ضعیف خواهد شد. همچنین اگر دوستان از حال یکدیگر با خبر نشوند، رابطه دوستی آن‌ها ضعیف و یا از بین می‌رود و در میان قوم و خویش و فامیل و آشنایان نیز به مرور زمان ترک رحم صورت خواهد گرفت.

با توجه به مطالب ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که مدیریت رابطه عاطفی میان افراد می‌‌تواند، صمیمیت بین آن‌ها را افزایش دهد. مراجعه به یک مشاور باتجربه و بهره‌مند شدن از دانش و راهنمایی‌های او، شما در مدیریت روابط عاطفی کمک شایانی خواهد کرد. کلینیک روانشناسی نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره در زمینه روابط عاطفی و مدیریت آن به منظور زندگی بهتر، برای شما عزیزان می‌باشد.

دسته‌بندی‌ها: روابط مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *