خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

درمان تمرکز با نوروفیدبک

نوروفیدبک به عنوان یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان روانشناختی مطرح می‌شود که بدون هیچ‌گونه عوارضی به تنظیم دوباره مغز کمک کرده و به مرور زمان آسیب‌ها و اختلال در کارکرد مغز را بهبود می‌بخشد.

مغز ما فرمانده بدن ماست و به همین دلیل یکی از مهم‌ترین اعضای بدن به شمار می‌رود که نقش اساسی را در کارکردهای گوناگون برعهده دارد. فرمانده بودن مغز به این معناست که هر زمانی به هر نوع اختلال روانشناختی، مثل نقص توجه، اختلال در خواب، افسردگی، اضطراب و … مبتلا می‌شویم، در واقع مغز ما از عملکرد نرمال و طبیعی خودش خارج می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با تعریف و روش و تاثیر درمان تمرکز با نوروفیدبک آشنا کنیم. اگر می‌خواهید با این شیوه درمانی موثر آشنا شوید و درباره کارکردها و فواید آن بیشتر بدانید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

نوروفیدبک چیست؟

پیش از آنکه به درمان تمرکز با نوروفیدبک و تاثیرات فوق‌العاده آن در روان درمانی بپردازیم، بهتر است این با این روش درمان به طور کامل آشنا شویم.

نوروفیدبک یا نوروتراپی به معنای آموزش و تنظیم مغز به کمک خود مغز می‌باشد. به زبان ساده مغز به کمک واکنش و فیدبک‌هایی که از بدن و محیط اطراف خودش دریافت می‌کند، کارکردهای مختلف جسمی و روانی تنظیم کرده و به تعامل با محیط می‌پردازد.

محققان معتقدند که کارکردهای درست یا نادرست مغز انسان در نتیجه طبیعی یا غیرطبیعی بودن امواج مغزی اتفاق می‌افتند. به همین دلیل زمانی که الگوهای امواج مغزی به شکل درست کار نکنند، بخش‌های مختلف در مغز نیز به مشکل برمی‌خورند و اختلالات کارکردی مغز رخ می‌دهد.

مغز مشابه یک سیستم پیچیده عمل می‌کند که به تنظیم و رفع نواقص و عیب‌هایش نیازمند است. نکته جالبی که درباره مغز وجود دارد این است که توانایی خود تنظیمی و بهینه کردن کارکردهای خودش را دارد. فقط برای این کار نیاز دارد که به خوبی از خودش آگاهی پیدا کند.

نوروفیدبک در اینجا به کمک مغز می‌آید و با ایجاد این خودآگاهی درباره کارکردهای مغزی، به شیوه بسیار موثری به تنظیم و بهبود آن منجر می‌شود.

درمان تمرکز با نوروفیدبک

درمان تمرکز با نوروفیدبک چگونه است؟

نوروفیدبک در درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات موثر بوده و می‌تواند به شکل بسیار قوی، علائم مرتبط با مشکلات روانشناختی را بهبود دهد. از جمله کاربردهای نوروفیدبک می‌توان به درمان تمرکز اشاره کرد.

همانطور که می‌دانید تمرکز یکی از توانایی‌های مغزی هر انسانی است که او را در انجام کارها و درست انجام دادن آ‌ن‌ها یاری می‌کند. برخورداری از تمرکز در همه جنبه‌های زندگی، رفتار و عملکرد و ارتباط با دیگران امری بسیار مهم است. به همین دلیل به این توانایی مغز توجه ویژه‌ای می‌شود.

تعریف دقیقی که درباره تمرکز می‌توان به آن اشاره کرد و ضرورت درمان تمرکز با نوروفیدبک را به خوبی نشان داد این است که فرد بتواند نسبت به یک موضوع خاص توجه خودش را حفظ و نگهداری کند و شامل حواس یادگیری و جمع کردن توجه شود.

زمانی که تمرکز شما به هر دلیلی کاهش می‌یابد یا مختل می‌شود، می‌توانید اثرات منفی آن را در زندگی روزمره ببینید. به همین دلیل درمان‌های گوناگونی برای افزایش تمرکز وجود دارد. درمان با دارو، آموزش درمانی، مشاوره و … همگی راه‌هایی برای افزایش تمرکز می‌باشند.

از جمله مهم‌ترین روش‌های درمان که تاکنون تاثیرات بسیار مثبتی داشته است، درمان تمرکز با نوروفیدبک است. شما ممکن است به هر دلیلی مانند اضطراب و افسردگی و … با مشکل در تمرکز روبه‌رو شوید. بنابراین در برخورد با این مشکل می‌توانید روش درمان تمرکز با نوروفیدبک را انتخاب کنید.

روش درمان تمرکز با نوروفیدبک چگونه است؟

آگاهی از روش درمان تمرکز با نوروفیدبک می‌تواند شما را برای تصمیم‌گیری درباره استفاده از این روش به خوبی کمک کند.

قبل از شروع درمان تمرکز با نوروفیدبک درمانگر شرح حال کاملی را از شما دریافت می‌کند و شما روی صندلی می‌نشینید. سپس درمانگر روی نقاط مشخصی از سر شما سنسورهایی که به حسگر یا الکترود معروف هستند، قرار می‌دهد. این حسگرها به طورر کامل به ثبت فعالیت سلول‌های مغزی شما می‌پردازد و به شکل امواج مغزی روی نمودار و … به شما نشان می‌دهد.

در این شرایط شما باید بدون استفاده از دست و تنها با کمک فعالیت مغزی خودتان، پخش یک فیلم یا هدایت یک بازی کامپیوتری را انجام دهید. به این شکل با کم و زیاد شدن صداها در فیلم یا تغییر موقعیت‌های آن و همچنین برد و باخت در بازی، به دست آوردن امتیاز یا از دست دادن آن، مغز شما واکنش‌هایی را از خودش بروز می‌دهد. شما می‌توانید به اصلاح وضعیت فیلم یا هدایت بازی با پی بردن به شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی خودتان بپردازید.

پس از چند جلسه تمرین و تکرار آن، مغز شما می‌تواند با آرایش جدیدی از امواج خود در زندگی روزمره عمل کند یا به عبارت بهتر با خود تنظیمی، فرایند مغزی و امواج موجود در خودش را بهبود بخشد.

درمان تمرکز با نوروفیدبک

مزایای درمان با نوروفیدبک

شاید برای بسیاری از شما سوال باشد که چرا از روش‌های درمانی دیگری برای درمان تمرکز به جای نوروفیدبک استفاده نمی‌شود و نوروفیدبک را به عنوان بهترین گزینه درمان تمرکز می‌دانند؟ برای دریافت پاسخ بهتر است را با مزایای نوروفیدبک آشنا شوید.

1. عدم عوارض جانبی

در درمان تمرکز با نوروفیدبک یا حتی دیگر مشکلاتی که به وسیله این روش درمان می‌شوند، هیچگونه عوارض جانبی وجود ندارد و تا به‌ حال درباره عوارض جانبی آن هیچ گزارشی ثبت نشده است. به همین دلیل درمان تمرکز با نوروفیدبک برتری بسیار بیشتری به مصرف داروها و عوارض جانبی مختلف آن دارد.

2. اثرات درمانی پایدار

درمان تمرکز با نوروفیدبک به شکل پایدار می‌باشد و فردی که این روش درمانی را انتخاب می‌کند می‌تواند به صورت پایدار و ثابت مشکل خود را حل کند.

3. تنظیم کل فعالیت مغزی

نوروفیدبک این قابلیت را دارد که کل فرایند و فعالیت‌های مغزی‌ شما را درمان کند. این ویژگی در ارتقای توانمندی‌های ذهنی و شناختی شما، بهینه‌سازی تصمیم‌گیری‌ها، افزایش میزان حافظه، افزایش خلاقیت و … تاثیر شگفت‌آوری دارد. تا جایی که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ از جمله ناسا، برای بهینه‌سازی عملکرد و بازدهی کارکنان و پرسنل خود از نوروفیدبک استفاده می‌کنند.

سخن آخر

نوروفیدبک از جمله جدیدترین و موثرترین درمان‌های روانشناختی محسوب می‌شود که در درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات کاربرد دارد. علاوه بر درمان تمرکز با نوروفیدبک اختلالات دیگری همچون افسردگی، اضطراب، بیش‌فعالی، اوتیسم، اختلال خواب، بهبود حافظه و … با کمک این روش درمانی جدید به خوبی انجام می‌گیرد. درمانگران متخصص و با تجربه ما در نیاوران کلینیک، آماده ارائه خدمات نوروتراپی می‌باشند و همراه شما از ابتدا تا انتهای این مسیر و دستیابی به سلامت روان هستند.

دسته‌بندی‌ها: مقالات نوروتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *