خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

اجتناب از بگو مگو های زن و شوهری با چند راهکار ساده

بحث کردن و بگو مگو جزئی از هر رابطة سالم است. همیشه این طور نیست که شما و همسرتان صددرصد با هم موافق باشید. گاهی ممکن است که یکی یا هر دو شما کاری می‌کنید یا جمله‌ای می‌گویید که دیگری را ناراحت و رنجیده می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد و یک بگو مگو منصفانه می‌کنید، هر کدامتان مشکلات خودتان را مطرح می‌کنید و طرف مقابل به آن گوش می‌دهد. صحبت می‌کنید. مخالفت می‌کنید. در نهایت احساس بهتری دارید.

مقدمه

دعوا و بگو مگو بین زن و شوهر علل مختلفی دارد که از شایع‌ترین آن‌ها اختلافات فرهنگی و نداشتن مهارت‌های ارتباطی و حل مسئله در مسائل زن و شوهر است. از نظر روان‌شناسی وقتی شریک رابطه یک چیز می‌خواهد و شما دنبال چیز دیگری هستید جنگ روانی بین شما آغاز می‌شود.  هرکدام برای به کرسی نشاندن حرف خود بدون اینکه گوش کند فقط می‌خواهد پیروز میدان شود .
اما باید بدانید این امر و ادامه دادن به بگو مگوها باعث می‌شود نه تنها پیروز میدان نباشید بلکه در زندگی مشترکتان هم دچار مشکل شوید. حتی آن را خراب کنید. برای جلوگیری از تنش‌های زندگی، راهکارها و روش‌های مناسبی را در این مقاله برای شما ارائه می‌کنیم. امیدواریم بتوانید با استفاده از آنها زندگی مشترک خود را از آسیب این تنش‌ها نجات دهید.

دعوای زناشویی را چگونه کاهش دهیم

همه ما در همه موقعیت‌های سخت زندگی زناشویی از قدرت انتخاب و تصمیم گیری برخورداریم و باید بدانیم در هر موقعیت چگونه رفتار کنیم. یکی از این موقعیت‌ها هنگام دعوا بگو مگو با همسر است که برخی از ما به دلیل درگیر بودن احساسات و خشم زیاد نمی‌توانیم واکنش درستی از خود نشان دهیم.

بگو مگو

بررسی چند راهکار ساده برای اجتناب از بگو مگوهای زن و شوهری

راهکار اول عقب نشینی

هنگام تنش و بگو مگو شما می‌توانید موقعیت را ترک کنید تا زمانی که هر دو آرام‌تر شوید و تصمیم بگیرید که فشاری به دیگری وارد نکنید. اگر خودتان اجازه ندهید و نخواهید کسی نمی‌تواند در یک موقعیت فشار شما را گیر بیندازد. این روش زمانی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما نتوانید یک مکالمه و صحبت مؤثر با همسرتان داشته باشید و به هیچ روشی اوضاع را آرام کنید. عقب نشینی هنگامی که دعوا به دلیل یک موضوع و مسئله بی اهمیت است کاملاً مؤثر واقع می‌شود.

راهکار دوم تغییر روش در تنش‌ها

هنگام دعوا و بگو مگو همه آدم‌ها با توانایی‌های هم می‌جنگند. اما با تغییر نگرش دلیلی برای قرار گرفتن در موضع دفاعی برایتان وجود نخواهد داشت و می‌توانید دعوا را تمام کنید. توجه داشته باشید که شما در این مبارزه شکست نخورده‌اید بلکه توانسته‌اید با ساماندهی رفتارتان یک رفتار درست و مؤثر انتخاب کنید و با مسئله کنار بیایید. برای انجام این راهکار به حرف‌های طرف مقابل گوش بدهید و مسئله را از منظر دید او تماشا کنید.

هنگام بروز واکنش نیز صدایتان را پایین بیاورید تا طرف مقابل شما نیز با دیدن آرامش شما، آرام شود و به صحبت های شما گوش بدهد.

راهکار سوم برای اجتناب از بگو مگو های زن و شوهری: ارتباط مؤثر با طرف مقابل

هنگام حرف زدن در بگو مگوها از احساسات و عواطفتان فاصله بگیرید. زیرا عواطف ما سطح انرژی را بالا می‌برند. برای صحبت کردن در این مواقع از منطق استفاده کنید. با بکار گیری این روش نتیجه این خواهد بود که طرف مقابل کمی آرام می‌شود.

از میدان جنگ دور می‌گردد. روی دلایل خشم و ناراحتی‌تان تمرکز کنید و درباره دلایل بالاگرفتن بحث با طرف مقابلتان حرف بزنید. به این فکر کنید که چه چیزهایی باعث شعله ور شدن آتش خشمتان بوده است.
مواردی که باعث شعله ور شدن آتش خشم می‌شوند عبارت‌اند از: احساس ناراحتی، محدودیت و ناامیدی. در یک رابطه مؤثر و درست به جای ابراز خشمتان با شدت به دلایل به وجود آمدن این احساسات فکر کنید. وقت دعوا و تنش نمی‌توانید به یک گفتگوی مؤثر دونفره فکر کنید. یا به راحتی عقب نشینی کنید . فقط در حالتی این امر اتفاق می‌افتد که قبل از اینکه وارد میدان دعوا شوید این راه‌ها را انتخاب کنید.

دعوا و بگو مگو

بررسی چند نکته مهم و مؤثر در بگو مگو های زن و شوهری

نکته اول: برای اجتناب از بگو مگوها همه چیز را شخصی نکنید

از لحاظ روان‌شناسی یکی از مواردی که باعث می‌شود دائماً با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشید. این است که همه چیز را به خودتان ربط ندهید. به این معنی که هر حرف و رفتاری از طرف مقابل را به این ربط ندهید که با هدف آزار و اذیت شما انجام داده است .زیرا او حق دارد هر طور که می‌خواهد رفتار کند.

نکته دوم: از چشم‌انداز دیگری مسائل را ببینید

اغلب وقتی از نگاه فرد دیگر به مشکلات رابطه نگاه کنیم و از نگرش او موضوع را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که مسئله آنطور نیست که ما برداشت کرده‌ایم. زیرا هر فرد برداشت متفاوتی از مسائل دارد. این امر سبب می‌گردد درک بهتری از عواطف، افکار و رفتار دیگری پیدا کنید و دیگر بر سر هر موضوع کوچک و بی اهمیتی با یکدیگر دعوا نکنید.

نکته سوم: اراده‌ای برای بخشش و فراموشی در بگو مگو ها

اگر پس از دعوا با همسر، شما نتوانید مسئله را حل و فراموش کنید و یا به فکر انتقام باشید، مسلماً دوباره بر سر همان مسئله پیشین دعوا خواهید کرد. و تنش‌ها در ادامه تنش‌ها و دعواهای قبلی رخ می‌دهند. پس برای اینکه بگو مگو شما طولانی نشود مسئله را همان جا حل کنید. مسئله را فراموش کنید و از کش دادن دعوا بپرهیزید چرا که ادامه دادن دعوا فقط شما را فرسوده می‌کند.

نکته چهارم: از واکنش‌های شدید دست بردارید

اکثر اوقات بدون اینکه بفهمید قضیه از چه قرار است، واکنش نامناسب در برابر موضوع نشان می‌دهید. وارد یک بحث و درگیری جدی با طرف مقابلتان می‌شوید. همیشه سعی کنید مسئله را کاملاً درک کنید و به هم فرصت بدهید تا تنش و دعوا کمتر رخ دهد.

سخن پایانی در بگو مگو های زن و شوهری

ما در این مقاله به برسی راهکارهای ساده به منظور جلوگیری از بگو مگوهای زن و شوهری پرداختیم و نکات مهم و اساسی در این زمینه را بازگو کردیم. در نتیجه شما برای اجتناب از تنش در رابطة خود باید همیشه به‌صورت منطقی با مسائل برخورد کنید. و در ضمن با همسر خود در مورد مسائل و مشکلات رابطه‌تان صحبت کنید. تا دچار مشکل نشوید.

اگر نمی‌توانید مشکلاتتان با صحبت کردن با یکدیگر برطرف کنید حتماً به یک مشاور خانواده در این زمینه مراجعه کنید. امیدواریم که این مطالب به شما در کاهش تنش‌ها در زندگی‌تان کمک کند.

دسته‌بندی‌ها: ارتباطی ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *