خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

9 راهکار ساده برای غلبه بر ترس از پرواز

مقدمه:

ترس از پرواز از جمله فوبیاهای رایج است. همه ما این جمله را شنیده‌ایم که «احتمال مرگ شما در تصادف رانندگی بیشتر از سقوط هواپیماست». اما این برای کسانی که مدام در حال مقایسه ی سرعت صدها کیلومتر در پرواز با سرعت چند ده کیلومتری رانندگی هستند، آرامش چندانی ایجاد نمی کند. شورای ایمنی ملی بر اساس مرگ و میرهای ثبت شده، احتمال مرگ در تصادف وسیله نقلیه موتوری را 1 در 107 می داند. در حالی که داده های کافی برای حتی محاسبه احتمال مرگ در تصادف هواپیما وجود ندارد.

دکتر ربکا هافنبرگ، متخصص بالینی، می‌گوید: «وقتی مردم می‌خواهند ترس از پرواز را برطرف کنند، اغلب می‌گویند که می‌دانند پرواز یک شکل امن از سفر است. مشکل این است که بدن آنها یک الگوی مشخص را پیش گرفته و به صورت پیش فرض،پرواز را با اضطراب همراه می دانند.»

تشخیص بالینی aviophobia یا ترس از پرواز بسیار نادر است. طبق برخی برآوردها تنها 2.5 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. اضطراب عمومی در مورد پرواز بسیار شایع تر است. برخی نگران هستند که برای مدت طولانی در یک فضای بسته باشند، برخی دیگر از ارتفاع متنفرند، و گروهی از اینکه گمان می کنند ممکن است به طور تصادفی در هواپیما را در اواسط پرواز باز کنند، وحشت دارند. علاوه بر این، برخی از مسافران نگران میکروب‌ها و ویروس‌ها هستند. ( COVID-19) و برخی دیگر فقط نگران این هستند که ممکن است در هواپیما احساس اضطراب کنند.

محرک شما هرچه که باشد، راه های زیادی وجود دارد که می توانید اضطراب خود را کاهش دهید. ما اینجا هستیم تا با این نه نکته کمک کنیم.با ما همراه باشید.

غلبه بر ترس از پرواز

1. در رابطه با ترس از پرواز ابهام زدایی کنید

تلاطم چیزی نیست جز جریان‌های باد ضعیف که باعث می‌شود هواپیماها کمی به صدا درآیند! به هیچ وجه بر خلاف رانندگی در جاده‌های ناهموار یا قایقرانی در دریای متلاطم نیست. اصلاً جای نگرانی نیست. به خاطر داشته باشید که  هواپیماها به طور خاص برای کنترل و به حداقل رساندن تلاطم طراحی شده اند.

خلبان معروف، کوری فرانکه می‌گوید: «وقتی به بیرون از پنجره نگاه می‌کنید و می‌بینید که بال هواپیما بالا و پایین می زند و هواپیما دچار تلاطم می‌شود، نترسید. هواپیما در شرف جدا شدن نیست.» درعوض، سپاسگزار باشید. زیرا این بال‌های خم‌شونده مانند کمک فنرهایی هستند که برای هموار کردن سواری ناهموار در جاده‌های روستایی خاکی کار می‌کنند.»

به علاوه، این روزها، از فناوری برای پیش‌بینی نواحی پرخطر استفاده می‌شود تا خلبانان بتوانند از آنها اجتناب کنند و راحت‌ترین پرواز ممکن را ارائه دهند.

2. درباره ویژگی های ایمنی داخلی بیاموزید.

فرانکه می‌گوید: “هواپیماها ماشین‌های عرفانی هستند. آنها صداهای عجیبی تولید می‌کنند و احساسات منحصربه‌فردی ایجاد می‌کنند. آنها پیچیده هستند. و در سیستمی کار می‌کنند که شباهت‌های کمی با آنچه مردم می‌دانند و درک می‌کنند دارد.” بنابراین با یادگیری نحوه طراحی هواپیماها برای مقاومت در برابر شرایط اضطراری، خود را راحت کنید. داشتن آمادگی در هر موقعیت اضطراری کلیدی است. بنابراین دانستن اینکه برای مدیریت سناریوهای مختلف مجهز هستید ممکن است به کاهش نگرانی کمک کند.

همچنین انجام برخی تحقیقات در مورد گردش هوا در هواپیماها برای کمک به کاهش ترس شما از ابتلا به COVID-19 در پرواز مفید است. هوای تازه به طور مداوم به داخل هواپیما پمپ می شود.  هوای کابین هر سه دقیقه یکبار تازه می شود. و هر هوای بازیافتی از طریق فیلترهای HEPA که 99.9 درصد ناخالصی ها از جمله باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد، هدایت می شود. همچنین، هوا در کابین معمولاً از سقف به کف جریان می‌یابد، نه از جلو به عقب. بنابراین آلاینده‌ها معمولاً در اطراف نمی‌چرخند. البته، اگر همنشین شما عطسه کند، ممکن است مبتلا شوید. اما این شانس را می توان با استفاده از ماسک، که در همه خطوط هوایی الزامی است، کاهش داد.

ایویوفوبیا

3. تاریخچه سقوط هواپیمای خود را مطالعه کنید.

ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما مسلح کردن خود به اطلاعات در مورد حوادث هوایی گذشته ممکن است به شما کمک کند در پرواز احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

همچنین می‌توانید ویدیوهایی از تمام آزمایش‌هایی که هواپیماها باید قبل از تأیید پرواز انجام دهند، تماشا کنید. از تست‌های استرس که نشان می‌دهد چقدر بال‌ها می‌توانند خم شوند تا آزمایش‌های پروازی شدید که محدودیت‌های هواپیما را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

4. با مهمانداران صحبت کنید.

مهمانداران هواپیما همیشه در کنار شما هستند. جنیفر جکی جانسون، مهماندار هواپیما و موسس برند سلامتی مسافرتی Jetsetter Chic می‌گوید: “ما بهترین مدافع شما هستیم. ما همواره حواسمان به شماست تا مطمئن شویم در طول پرواز احساس خوبی دارید.” ما برای مقابله با غش، تهویه هوا، و فهرستی از حوادث سلامتی مختلفی که ممکن است در هواپیما رخ دهد، آموزش دیده ایم.

مهمانداران  کارشناسان ایمنی هوا هستند. شرکت های هواپیمایی از مهمانداران می خواهند که سالی یک بار آموزش حضوریببینند. آموزش های حضوری با آموزش منظم آنلاین تکمیل می شود تا اطمینان حاصل شود که آنها در مورد روش های اضطراری به روز هستند. جانسون می گوید: «اولویت شماره یک ما اطمینان از ایمنی مسافرانمان است. “

5. یک درس پرواز بگیرید.

فرانکه می‌گوید: «من واقعاً معتقدم که مردم معمولاً از پرواز نمی‌ترسند؛ آنها از چیزی که نمی‌دانند می‌ترسند یا از کنترل خارج شدن می‌ترسند. مردم می توانند با گذراندن یک درس پرواز، با رمز و رازهای پرواز اشنا شوند. به این ترتیب، هنگامی که به عنوان مسافر وارد پرواز بعدی خود می شوید، درک بسیار کامل تری از نحوه عملکرد هواپیما خواهید داشت.

6. صندلی را انتخاب کنید که به شما کمک می کند از محرک خود جلوگیری کنید.

یکی از معدود چیزهایی که مسافران در پرواز کنترل می کنند، انتخاب صندلی است و اگر در هوا احساس راحتی نمی کنید، ارزش آن را دارد که برای این انتخاب کمی بیشتر هزینه کنید. هنگامی که مشخص کردید هنگام پرواز دقیقاً از چه چیزی می ترسید، از انتخاب صندلی خود برای جلوگیری از محرک های خود استفاده کنید. اگر از ارتفاع می ترسید از پنجره ها دوری کنید. اما اگر نیاز دارید که همیشه بدانید بیرون چه خبر است، پس خودتان را روی صندلی کنار پنجره جا کنید. صندلی‌های راهرو می‌توانند برای کسانی که احساس تنگناهراسی یا بی‌قراری می‌کنند و نیاز به جابجایی دارند مفید باشد.

ترس از پرواز چیست؟

7. برای غلبه بر ترس از پرواز به یک درمانگر مراجعه کنید.

اگر ترس شما واقعاً فلج کننده است، احتمالاً بهتر است به دنبال کمک حرفه ای باشید. دکتر راشل کاتنر، روانشناس بالینی فوق دکترا، می گوید: «متخصصان سلامت روان می توانند به افراد کمک کنند تا با استفاده از درمان شناختی رفتاری و مواجهه و پیشگیری از پاسخ، بر ترس از پرواز غلبه کنند. پزشکان همچنین می توانند داروهای ضد اضطراب تجویز کنند که مطمئناً می تواند به ترس از پرواز کمک کند.

آیا می خواهید درمانی جایگزین را امتحان کنید؟ هیپنوتیزم را در نظر بگیرید. Eli Bliliuos، هیپنوتیزم کننده می گوید: «در هیپنوتیزم، ضمیر ناخودآگاه را می توان طوری برنامه ریزی کرد که ترس و اضطراب را رها کند. فوبیای پرواز معمولاً با رویدادی در گذشته مانند یک پرواز آشفته، یک تجربه کلاستروفوبیک یا حتی زمانی که والدین ترس از پرواز را ابراز می‌کنند، ایجاد می‌شود.»

8. یک گزینه برای حواس پرتی از ترس از پرواز پیدا کنید که کارساز باشد.

برخی از افراد ممکن است در یک فیلم یا پادکست خوب غرق شوند، که می تواند حواس آنها را از این واقعیت که در حال پرواز هستند منحرف کند. اما برای همه به این سادگی نیست. نیکول رتنر، وبلاگ نویس مسافرتی می گوید: «یک ترفند که یاد گرفته ام این است که روی طرف مقابل مغزم تمرکز کنم. “بنابراین، به عنوان مثال، من چپ دست هستم. هنگامی که هر تلاطمی شروع می شود، یک تکه کاغذ را بیرون می آورم و از دست مخالفم برای نوشتن نام خود بارها و بارها استفاده می کنم. این کمک می کند روی آنچه که وجود دارد تمرکز کنم. همین کار ساده حواس من را از ترس دور کند.»

9.با ترس خود مواجه شوید.

مواجهه درمانی واقعاً بهترین راه برای مقابله با فوبیا است. دکتر کاتنر می‌گوید: «قرار گرفتن در معرض عامل فوبیا به فرد اجازه می‌دهد تا با محرک‌های ترسناک تماس پیدا کند و شناخت‌های اغراق‌آمیز و غیرمنطقی خود را پیرامون ترس رد کند. از سوی دیگر، اجتناب تنها ترس را بدتر می کند. بنابراین، اگر واقعاً می خواهید بر ترس از پرواز غلبه کنید، بهترین کاری که می توانید برای خود انجام دهید این است که سوار هواپیما شوید.

درمان اویوفوبیا یا ترس از پرواز

آویوفوبیا یک واکنش روانی با علائم فیزیکی مانند تعریق، لرزش، حالت تهوع و سبکی سر است. حتی ممکن است تنگی نفس یا تپش قلب داشته باشید و فکر کنید که دچار حمله قلبی شده اید. خبر خوب اینکه ترس از پرواز قابل درمان است و مجبور نیستید یک مشت قرص بخورید یا ساعت ها را در سالن فرودگاه بگذرانید.

درمان aviophobia در کلینیک نیاوران، بر اساس نیازهای خاص شما طراحی شده است و به شما امکان می دهد تا کنترل بدن و ذهن خود را به دست آورید. پزشک شما تا زمانی که بتوانید بدون ترس ، پرواز را با اطمینان انجام دهید، با شما کار خواهد کرد. پزشکان ما علاوه بر روان درمانی،با استفاده از روش های زیر نیز می توانند به شما کمک کنند تا بر ترس خود غلبه کنید.

حفظ ارامش در طول پرواز

درمان شناختی رفتاری (CBT) در ترس از پرواز

CBT برای کمک به مدیریت ترس خود از پرواز با یادگیری مهارت‌های خاصی طراحی شده است که می‌توانید قبل و در طول پرواز به کار ببرید. این روش درمان می تواند شامل یادگیری نحوه صحبت کردن و خاموش کردن افکار منفی و ترسناک، کنترل تنفس در لحظاتی که ترس شما را تهدید می کند، و ادامه پرواز باشد.

درمان مواجهه با واقعیت مجازی (VRET) در ترس از پرواز

VRET به شما امکان می دهد موقعیتی را که از آن می ترسید در یک محیط امن تجربه کنید. با انجام مراحل مختلف پرواز، از رزرو بلیط گرفته تا پیاده روی در سوار شدن و نشستن در هواپیما در طول پرواز شبیه سازی شده، می توانید حساسیت خود را نسبت به پرواز کاهش دهید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

نوروفیدبک در درمان ترس از پرواز

نوروفیدبک یا بیوفیدبک به شما این امکان را می دهد که امواج مغزی خود را هنگامی که در حالت استرس هستید ببینید. و یاد بگیرید که چگونه واکنش های خود را به ترس یا اضطراب کنترل کنید. می‌توانید مهارت‌های آرام‌سازی عمیقی را بیاموزید که می‌توان از آنها برای بازگرداندن حالت موج مغزی سطحی استفاده کرد. و شما را در طول رویدادهایی که قبلاً باعث ترس شما میشد، آرام نگه داشت.

آیا آماده هستید که پرواز را تجربه کنید و بر فوبیای خود غلبه کنید؟ با کلینیک نیاوران تماس بگیرید یا همین امروز به صورت آنلاین وقت مشاوره بگیرید.

دسته‌بندی‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *