خدمات مشاوره حضوری و نوروتراپی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در دسترس است. استفاده از ماسک الزامی است.

به راحتی مشاوره بگیرید
همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

15 تکنیک مثبت اندیشی برای افزایش سلامتی و شادی در زندگی

مقدمه:

مثبت اندیشی چیست؟ می خواهید یاد بگیرید که چطور مثبت فکر کنید؟

تحقیقات نشان می دهد که تفکر مثبت در واقع یک مهارت قابل یادگیری است. اما چگونه آن را یاد می گیرند؟ چه تکنیک ها و تمرین هایی بیشتر به شما کمک می کند تا مهارت های مثبت اندیشی خود را تقویت کنید؟

در این مقاله، تکنیک‌ها و استراتژی‌های مثبت اندیشی را بررسی می‌کنیم. این ابزارها می توانند منابع مورد نیاز برای پرورش این مهارت مهم را برای شما  فراهم کنند.با ما همراه باشید.

 مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی به این معنا نیست که موقعیت های کمتر خوشایند زندگی را نادیده بگیرید. مثبت اندیشی فقط به این معناست که شما به روشی مثبت و سازنده تر به ناخوشایندی های زندگی نزدیک شوید. شما اگر مثبت اندیش باشید فکر می کنید بهترین اتفاق می افتد، نه بدترین.

مثبت اندیشی اغلب با خود گفتاری شروع می شود. خودگویی جریان بی پایانی از افکار ناگفته است که در سر شما می گذرد. این افکار خودکار می توانند مثبت یا منفی باشند. برخی از خودگویی های شما ناشی از منطق و عقل است. سایر صحبت های خود ممکن است ناشی از تصورات نادرستی باشد که شما به دلیل کمبود اطلاعات یا انتظارات ناشی از ایده های از پیش تعیین شده درباره آنچه ممکن است اتفاق بیفتد ایجاد کنید.

اگر افکاری که در سرتان می گذرد عمدتاً منفی هستند، نگرش شما به زندگی به احتمال زیاد بدبینانه است. اگر افکار شما عمدتا مثبت هستند، احتمالاً خوش بین هستید.

مهارت مثبت اندیشی

 تکنیک ها و استراتژی هایی برای مثبت اندیشی

هنگام ارزیابی مهارت های مثبت اندیشی خود یا دیگران، بررسی انواع مختلف تفکر مثبت مفید خواهد بود. لحظه ای را به بررسی تکنیک ها و استراتژی های مثبت اندیشی اختصاص دهید.

1. به گذشته، مثبت فکر کنید

وقتی به گذشته مثبت فکر می کنیم، ممکن است چیزهای خوبی را که اتفاق افتاده است به یاد بیاوریم. ممکن است آن خاطرات مثبت را به یاد بیاوریم، در مورد چیزهایی که یاد گرفتیم فکر کنیم، یا برای چیزهای خوب، احساس قدردانی کنیم

 استراتژی مثبت اندیشی متمرکز بر گذشته می تواند به ما کمک کند در لحظه، احساس بهتری داشته باشیم حتی اگر لحظه حال چالش برانگیز باشد.

2. در مورد حال، مثبت فکر کنید

وقتی در مورد لحظه حال مثبت فکر می‌کنیم، ممکن است به آنچه خوب پیش می‌رود توجه کنیم (به جای آنچه که خوب پیش نمی‌رود)، یا ممکن است سعی کنیم دیدگاه خود را نسبت به شرایط فعلی خود با چارچوب‌بندی مجدد موقعیت یا جستجوی خطوط نقره‌ای تغییر دهیم.

با استفاده از این استراتژی‌های مثبت اندیشی متمرکز بر زمان حال، کنترل بیشتری بر احساس خود حتی در موقعیت‌های چالش‌برانگیز به خود می‌دهیم.

3. در مورد آینده، مثبت فکر کنید

وقتی به افکار مثبت در مورد آینده فکر می کنیم، سعی می کنیم خوشبین بمانیم. ما انتظارات مثبت بیشتری در مورد آینده داریم یا روی چیزهای خوب آینده تمرکز می کنیم تا بد. تفکر مثبت متمرکز بر آینده نه تنها می تواند به ما کمک کند در لحظه احساس بهتری داشته باشیم، بلکه می تواند به نتایج بهتری نیز منجر شود.

تلاش برای بهبود مهارت های خود برای هر یک از این سه نوع استراتژی مثبت اندیشی می تواند به ما در ایجاد این مهارت کمک کند.

4. سه نکته خوب و مثبت را لیست کنید

تحقیقات نشان می دهد که فکر کردن و فهرست کردن سه چیز خوب در هر روز می تواند به افزایش شادی در کوتاه مدت و بلند مدت کمک کند

حتی بهتر از آن، انجام این تمرین ساده است. فقط هر شب چند دقیقه را به تفکر در مورد روز اختصاص دهید تا به سه چیز خوب فکر کنید.

تفکر مثبت

5. در مورد اینده خوب خود بنویسید

تحقیقات نشان می دهد که تصور کردن و نوشتن در مورد آینده، ممکن احساسات مثبت را در شما  افزایش دهد. برای انجام این تمرین، 15 دقیقه را برای نوشتن در مورد بهترین آینده بالقوه خود اختصاص دهید. سعی کنید روی چیزی که ممکن است اشتباه باشد تمرکز نکنید و فقط به این فکر کنید که چه چیزی می تواند درست پیش برود.

این تمرین می تواند به آموزش مغز شما برای خوش بین بودن کمک کند.

6. من عالیم چون…

علاوه بر فکر کردن به چیزهایی که در دنیا دوست داریم، فکر کردن به چیزهایی که در مورد خود دوست داریم نیز مفید است.

7. ارزش دادن به شریک زندگی

جنبه دیگر مثبت اندیشی شامل داشتن افکار مثبت در مورد دیگران است. اما گاهی اوقات فکر کردن به همه چیزهای خوب در مورد کسانی که دوستشان داریم سخت است.به رفتارها و خصوصیات خوب شریک زندگی خود متمرکز شوید.

8. مثبت اندیشی در محل کار

 هر یک از مهارت ها و فعالیت های مثبت اندیشی که قبلاً آموخته اید را می توان در محل کار نیز به کار برد.

به عنوان مثال، می توانیم از تفکر مثبت متمرکز بر آینده و ارزش گذاری برای دیگران استفاده کنیم. در اینجا چند نکته دیگر برای اجرای تفکر مثبت در محل کار وجود دارد.

9. یادداشت های سپاسگزاری بنویسید

تمرین قدردانی نباید سخت باشد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که یادداشت‌های قدردانی را روی یک کارت برای دیگران بگذارید. سعی کنید حداقل یک بار در هفته این کار را انجام دهید و یک لحظه به چیزی در مورد یکی از همکاران خود فکر کنید که برای آن سپاسگزار هستید.

به عنوان مثال: سلام، من واقعاً از شما سپاسگزارم که در مورد پروژه دیروزم به من بازخورد دادید. یا، ممنون! تو همیشه باعث خنده من میشی. یک یادداشت سپاسگزاری ساده می تواند شما را به تفکر در مورد نکات مثبت تشویق کند. با این کار احساس خوبی در دیگران ایجاد می کنید.

یادداشت تشکر

10. برای مثبت اندیشی خوبی ها را در شکست پیدا کنید

همه ما در کار شکست هایی داریم. ما آنطور که دوست داریم عمل نمی کنیم، انتظارات رئیس خود را برآورده نمی کنیم، یا ارتقای مورد نظر خود را به دست نمی آوریم. مدیریت این تجربیات ممکن است دشوار باشد، اما می‌توانیم با تلاش برای یافتن مزایای شکست، آنها را آسان‌تر کنیم.

فقط از خود بپرسید از این تجربه چه آموختید؟ آیا این به شما در ساختن شخصیت کمک کرد؟ دفعه بعد چه کار متفاوتی انجام خواهید داد؟ شکست را مجدداً به عنوان یک تجربه یادگیری در نظر بگیرید و تمام آنچه می توانید از آن به دست آورید تا تفکر خود را در جهت مثبت تغییر دهید.

11. برای مثبت اندیشی توجه خود را به چیزهای خوب معطوف کنید

حتی زمانی که محل کار ما کاملاً بد است و نمی‌توانیم تصور کنیم که چیز مثبتی از آن دریافت کنیم، همچنان می‌توانیم از تفکر مثبت برای احساس بهتر استفاده کنیم.

به عنوان مثال، در سخت‌ترین بخش‌های روز، سعی کنید ذهن خود را بر روی چیزی خارج از کار متمرکز کنید که باعث شادی شما شود. شاید دیدن خانواده‌تان، خوردن یک وعده غذایی خوب یا رفتن به یک رویداد آینده که مشتاقانه منتظر آن هستید. با تمرکز بر چیزهای خوب، می توانیم به کاهش برخی از ناراحتی ها کمک کنیم.

12. پیوند دادن احساسات و موقعیت ها برای مثبت اندیشی

بسیاری از ما احساسات مثبت یا منفی داریم و واقعاً زیاد به این فکر نمی کنیم که آنها از کجا آمده اند یا چه موقعیت هایی باعث ایجاد این احساسات برای ما می شوند.

 به عنوان اولین قدم برای کاهش احساسات منفی، بررسی کنید که چه زمانی احساسات منفی متفاوتی را تجربه می کنید.

13. تفکر منفی

گاهی اوقات چالش ما در مورد مثبت اندیشی نیست، بلکه در کاهش تفکر منفی است. به همین دلیل بهتر است که افکار منفی خود را بازگو کنیم و به دنبال دلیل مفید نبودن آن ها باشیم.

تفکر منفی

14. مجموعه ای از احساسات مثبت بسازید

وقتی احساس خوبی نداریم، به یاد آوردن تمام اوقاتی که احساس خوبی داشتیم سخت است. به همین دلیل است که ثبت مجموعه‌ای از احساسات مثبت می تواند مفید باشد.

15. موفقیت را تجسم کنید

وقتی موفقیت را تجسم می کنیم، ذهن خود را به گونه ای تغییر دهیم که به ما کمک کند راحت تر به موفقیت برسیم. با تصویربرداری از جزئیات موفقیت، ما واقعاً می‌توانیم در مسیر موفقیت قرار بگیریم و آن را واقعی‌تر کنیم.

 آموزش مثبت اندیشی به کودکان و نوجوانان

آموزش تفکر مثبت به کودکان و نوجوانان ممکن است مفید باشد. زیرا مغز آنها هنوز در حال رشد است و ظرفیت آنها برای به دست آوردن مهارت های جدید زیاد است.

هنگام استفاده از این فعالیت ها با بچه ها، به خاطر داشته باشید که کودکان ممکن است دامنه توجه کوتاه تری داشته باشند و برای جذاب کردن فعالیت ها به تحریک بیشتری نیاز داشته باشند. بنابراین ابزارهای موجود ممکن است برای بچه‌های کوچک‌تر نیاز به اصلاح داشته باشند.

نکته مهم دیگری که باید در هنگام آموزش تفکر مثبت به کودکان در نظر گرفت این است که این نوشدارویی نیست و نباید چنین توصیف شود. مثبت اندیشی تنها یک استراتژی است که می تواند احساسات مثبت را افزایش دهد و رفاه را بهبود بخشد. اما این تنها راهبرد نیست.

همه اینها به این معنی است که انعطاف پذیری در مورد آموزش تفکر مثبت، به ویژه هنگام کار با بچه ها، مهم است.

آیا تمرینات مثبت اندیشی برای همه است؟

 بسیاری از فعالیت‌های مثبت به افراد کمک می‌کند شادی خود را افزایش دهند. اینها شامل نوشتن نامه های سپاسگزاری، تمرین خوش بینی و استفاده از نقاط قوت به روشی بدیع است. با این حال، این گزارش همچنین برخی از ملاحظات مهم را برجسته می کند. یعنی اینکه برخی از تمرینات برای برخی افراد بهتر از دیگران کار می کنند. میزان تاثیرگذاری هر تمرین مثبت برای ما به عوامل مختلفی بستگی دارد. انگیزه و باورهای ما برخی از بزرگترین عواملی هستند که ممکن است بر مؤثر بودن یک تمرین تأثیر بگذارند. ساده تر، اگر فکر نمی کنیم که یک تمرین کارساز باشد یا انگیزه ای برای انجام آن نداشته باشیم، احتمالاً نتیجه ی خیلی خوبی نخواهد داشت.

یکی دیگر از مواردی که بر عملکرد خوب تمرین‌ها تأثیر می‌گذارد این است که چقدر تلاش می‌کنیم. اگر یک نفر هر بار که احساس بدی می‌کند وقف انجام یک تمرین باشد و فرد دیگر فقط گاهی آن را انجام دهد، شخصی که تلاش بیشتری می‌کند احتمالاً سود بیشتری خواهد برد.

در نهایت، فرهنگ ما بر میزان مؤثر بودن شیوه های مثبت اندیشی مختلف تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، فرهنگ های شرقی بیشتر بر هماهنگی و پیوند تأکید دارند. در حالی که فرهنگ های غربی بیشتر بر استقلال تمرکز دارند. این ویژگی ها ممکن است بر میزان سودمندی تمرینات مختلف تأثیر بگذارد.

به طور کلی، مهم است به خاطر داشته باشید که همه ما متفاوت هستیم و بنابراین احتمالاً از تمرینات مختلف نتایج متفاوتی خواهیم برد

فواید مثبت اندیشی برای سلامتی

رابطه شادی و مثبت اندیشی

محققان به بررسی اثرات مثبت اندیشی و خوش بینی بر سلامتی بسیار پرداخته اند. مزایای سلامتی که تفکر مثبت ممکن است فراهم کند عبارتند از:

  • افزایش طول عمر
  • میزان کمتر افسردگی
  • سطوح پایین تر ناراحتی و درد
  • مقاومت بیشتر در برابر بیماری ها
  • سلامت روانی و جسمی بهتر
  • سلامت قلب و عروق و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی
  • کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان
  • کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های تنفسی
  • کاهش خطر مرگ ناشی از عفونت
  • مهارت های مقابله ای بهتر در هنگام سختی ها و زمان های استرس

جمع بندی

مثبت اندیشی یک مهارت سودمند است که می توان آن را با تمرین تقویت کرد.

لیوان شما نیمه خالی است یا نیمه پر؟ نحوه پاسخ دادن به این سوال قدیمی در مورد مثبت اندیشی ممکن است منعکس کننده دیدگاه شما نسبت به زندگی، نگرش شما نسبت به خود و خوش بین بودن یا بدبین بودن شما باشد. حتی ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

در واقع، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که ویژگی‌های شخصیتی مانند خوش‌بینی و بدبینی می‌تواند بر بسیاری از بخش‌های سلامت و روان شما تأثیر بگذارد. تفکر مثبت که معمولاً با خوش بینی همراه است، بخش کلیدی مدیریت موثر استرس است. و مدیریت موثر استرس با فواید بسیاری برای سلامتی همراه است. اگر تمایل ندارید بدبین باشید، ناامید نشوید، می توانید مهارت های مثبت اندیشی را یاد بگیرید.

دسته‌بندی‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *